Омолодження організму спортом: п’ять видів корисної фізичного навантаження

Всі ми знаємо, що займатися спортом — добре, однак слід розуміти, що не будь-яка фізична навантаження приносить користь, особливо це стосується тих випадків, коли організм не зовсім здоровий.

Це здатне викликати подив, але спорт не тільки допомагає продовжити здорову молодість — з його допомогою можливо навіть розгладження зморшок! І це не вигадане твердження, а результат серйозних досліджень і висновки лікарів.


Біг для омолодження шкіри і всього організму

Канадські вчені провели експеримент на мишках. Половину гризунів вони змушували бігати в колесі по 45 хвилин три дні в тиждень. Інша половина випробуваної групи фізичних навантажень не піддавалася. Через 8 місяців учені змогли зробити висновок, що «не бігають» гризуни помітно постаріли, на їх шкірках з’явилися залисини, м’язи стали в’ялими, скоротився обсяг головного мозку. «Бігуни» ж зберегли блискучу шерсть без сивини, мали добре розвинені м’язи, повноцінний мозок і здорове серце, їх статеві органи, на відміну від представників іншої половини випробовуваних, зберегли колишній розмір і функціональність.

Далі проводилися експерименти на людях, добровольців старше 65 років, у яких були відібрані зразки шкіри з сідниць. На цьому місці шкіра найменшою мірою піддається впливу несприятливих факторів навколишнього середовища, таких як сонячні промені та ін., що було дуже важливо для забезпечення максимальної чистоти експерименту. Після регулярного виконання нескладної програми тренувань: їзда на велосипеді або біг підтюпцем двічі на тиждень протягом трьох місяців, — у випробовуваних знову були взяті зразки шкіри, вивчення яких під мікроскопом змусило вчених ахнути. Верхніх роговий шар шкіри добровольців (епідерміс), з віком товщає, сохне і шелушащийся, став тонші і еластичніші, придбав велику зволоженість. Нижній шар шкіри (дерма), старіння якого призводить до його витончення, викликає в’ялість і в’ялість шкіри, навпаки, помітно ущільнився.

До речі, до кінця не ясно, як саме відбулося омолодження шкіри. Можливо, причиною всьому дію цитокінів — речовин, що виділяються в кров під час м’язового навантаження при занятті спортом. Рівень цих речовин в крові добровольців до кінця експерименту збільшився на 50%. При цьому вчені відзначили, що ін’єкції і таблетки цитокіну не здатні дати таких результатів, так як під час фізичних навантажень відбувається комплексне сприятливий вплив на організм. Крім того, заняття спортом не тільки покращують стан шкіри, а працюють в декількох напрямках. Зокрема, біг допомагає прибрати живіт і схуднути. Тому біг вранці — це, можливо, те, з чого слід починати тим, хто встає на стежку фізичної омолодження організму.

Деякі вважають, що біг може стати причиною обвисання шкіри обличчя з-за трясіння. Це не так. Біг, навпаки, викликає своєрідний вібраційний масаж м’язів і шкіри обличчя. А всім відомо, наскільки корисний масаж обличчя від зморшок.

Ходьба: піти від інфаркту і інсульту

Без медичного втручання людське серце здатне працювати не менше 100 років. Проте останнім часом все більше і більше людей помирає або стає інвалідами вже після 40 років від інфарктів і інсультів. Причиною, в тому числі, є і неправильний спосіб життя, недостатня фізична активність. Погана робота серцево-судинної системи не кращим чином позначається і на зовнішньому вигляді людини, так як органи і тканини постійно страждають від нестачі кисню і поживних речовин, а значить, швидше старіють.

Краще всього допомагає зберегти молодість і працездатність серцево-судинної системи ходьба. Інтенсивні прогулянки сприяють активному руху крові по судинах, не даючи накопичуватися на стінках судин небезпечним жировим відкладенням. Це захищає людину від такого небезпечного захворювання, як атеросклероз. Швидка ходьба тренує судини і змушує їх завжди перебувати в тонусі, а отже, уповільнює процеси старіння.

Всього 30-40 хвилин щоденних прогулянок здатні зробити вагомий внесок у збереження молодості людського організму. Кардионагрузки особливо необхідні людям після 40 років.

Помірні аеробні навантаження

Все хороше, що сказано про бігу і ходьбі, доречно і щодо таких помірних аеробних навантажень, як їзда на велосипеді і плавання. Вони особливо корисні при варикозі, оскільки під час них відбувається ефективна і в той же час щадна тренування судин ніг.

Силові тренування проти старіння мозку і не тільки

Недавні наукові дослідження показали, що вправи з навантаженням вельми ефективні для профілактики старіння головного мозку. Для фізіологів такий висновок не дивно, адже їм добре відомо, що силові навантаження покращують кровообіг, у результаті чого мозок отримує багато кисню і поживних речовин.

Починаючи з 35-річного віку, людина починає втрачати м’язову масу, що згодом призводить до саркопении (атрофія м’язів). Саме вправи з навантаженням гальмують втрату м’язової маси, так як викликають в організмі певний стрес, змушує вироблятися ростові фактори, що стимулюють «стовбурові клітини» м’язів (клітини-сателіти). Аналогічні позитивні ефекти спостерігаються і в інших тканинах і органах. В результаті цих процесів відбувається регенерація та поступове відновлення не тільки зазнали стресу тканин, але і інших накопичених при старінні пошкоджень. Виходить, що такий помірний стрес дуже корисний для організму: «те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». Тут важливо зробити акцент на слові «помірний» і зазначити, що починати активні тренування слід під керівництвом досвідченого тренера і після консультації з лікарем у тому випадку, якщо мають місце будь-які хронічні захворювання.

Цілком безпечні і досить ефективні вправи з власною вагою: віджимання, присідання, підтягування. Вправи ж з навантаженням краще не починати без попередньої серії тестів на готовність організму нормально відреагувати на них.

Для позитивного результату досить одночасове заняття силовими тренуваннями двічі на тиждень.

Йога, пілатес та інші вправи на розтяжку

При проблемах з хребтом заборонені і біг, і силові навантаження. Це не означає, що спорт протипоказаний взагалі. Для омолодження хребта дуже корисні вправи на розтяжку, такі як йога та пілатес. Важливо приступати до тренувань під чуйним керівництвом професіонала, без фанатизму, поступово збільшуючи навантаження.

Вправи на розтяжку корисні і абсолютно здоровим людям. Вони не тільки підвищують гнучкість тіла, але і сприяють зняттю емоційного стресу, набуття психологічного комфорту.

Не нашкодити: прислухайтеся до свого організму

На що звернути увагу:

  • Пульс

Дуже важливо звертати увагу на пульс. При фізичних навантаженнях він не повинен збільшуватися більш ніж на 70% в порівнянні із звичним показанням в спокійному стані.

  • Колір шкіри

Шкіра не повинна червоніти або бліднути під час тренування.

  • Частота дихання

Ні в якому разі не можна доводити себе до стану задишки.

  • Запаморочення, потемніння в очах, напади слабкості

Поява запаморочення, потемніння в очах або нападів слабкості — привід негайно припинити тренування, відпочити і проконсультуватися з лікарем.

Заборонено:

  • Перевищувати навантаження
  • Виконувати силові вправи при захворюваннях серцево-судинної системи
  • Бігати при хворобах хребта
  • Виконувати вправи на розтяжку при пошкодженнях хребта, наприклад, при грижах хребетного диска
  • Наносити організму занадто великий стрес частими тренуваннями: більше 2,5 годин щодня. Це може призвести до зворотного ефекту: прискорити старіння м’язів і інших органів і тканин.
запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні