Стоматитом називають ряд захворювань слизової оболонки рота, які можуть бути спровоковані самими різними причинами. Зокрема, стоматит може розвинутися, як вторинна інфекція, на тлі загального ослаблення імунітету організму в результаті існуючої або перенесеної хвороби. Запальний процес у ротовій порожнині може бути викликаний авітамінозом, впливом будь-яких дратівливих хімічних речовин або прийомом надмірно гарячої їжі. До виникнення стоматиту можуть привести і прийом антибіотиків і недостатнє дотримання правил особистої гігієни.
Найбільш поширені інфекційні стоматити, збудниками яких можуть бути умовно-патогенні мікроорганізми, що населяють ротову порожнину і не викликають ніяких хворобливих станів при нормальній роботі імунної системи.
До характерних симптомів стоматиту відносяться: виникнення виразок на слизовій рота і її почервоніння, хворобливі відчуття в роті і гортані при прийомі їжі, кровоточивість ясен, неприємний запах у роті, можливо поява високої температури тіла і збільшення лімфовузлів. І, якщо ви не впевнені, що в змозі самостійно впоратися із захворюванням, то краще вдатися до допомоги фахівця, який підбере адекватне лікування. Однак є ряд заходів, які можна вжити до походу до лікаря.
Так чим лікувати стоматит у дорослих?
У боротьбі з запальним процесом можна використовувати аптечну настоянку квіток календули: одну столову ложку настоянки розвести в склянці теплої кип’яченої води і отриманим розчином полоскати рот якомога частіше.
Якщо у вас відсутня алергія на мед, то можна їм змащувати виразки.
Те ж саме з алое: якщо немає алергії на дану рослину, то можна обробляти пошкоджену поверхню слизової рота його соком або просто жувати шматочки листя.
Дуже хорошим антибактеріальну, противірусну та регенеруючою засобом є обліпихова олія, яким можна обробляти запалені ділянки до 4-х разів на день.
Дуже ефективно в боротьбі зі стоматитом наступний засіб. Необхідно приготувати відвар дубової кори. Для цього одну столову ложку сировини заливають 200 мл окропу і кип’ятять 15 хвилин на паровій бані. Настояти 45 хвилин, процідити і в цьому відварі розчинити одну таблетку фурациліну. Отриманим розчином полоскати ротову порожнину через кожні 3 години.
Для полоскань можна використовувати і інші лікарські трави: ромашку, шавлія, троянду. Для цього столову ложку трави заливають 200 мл окропу і настоюють одну годину. Потім процідити і полоскати рот теплим трав’яним настоєм.
Також застосовують аптечні препарати: адгезивних пасту «Солкосерил», спрей «Орасепт», розчин «Стоматофит», гель стоматологічний «Метрогіл Дента».
Та все ж необхідно враховувати, якщо запальний процес виник на тлі якого-небудь іншого захворювання. Що найбільш ефективно при лікуванні стоматиту у цьому випадку?
Лікування повинно бути комплексним. Може знадобитися застосування імуностимуляторів і, розумніше, якщо лікування буде призначено фахівцем.
У будь-якому випадку, не варто відмовлятися від засобів для місцевого лікування і, звичайно ж, не забувати про профілактичні заходи.