Резус-конфлікт при вагітності: хто винен і чого побоюватися

Багато з нас мають туманне уявлення про те, що таке резус-фактор. Насправді це особливий білок-антиген, «живе» на поверхні еритроцитів. У переважної більшості людей (85%) цей білок присутній — вони вважаються резус-позитивними. У інших (15%) резус-фактор відсутній, тобто вони є резус-негативними. На здоров’я людини наявність або відсутність резус-антигену ніяк не позначається, але якщо мова йде про вагітність, значення йому надається величезне. Резус-конфлікт, що виникає при невідповідності резус належності вагітної жінки і плоду, може викликати вкрай небажані наслідки.

Що відбувається?


Якщо майбутня мама має резус-негативну кров, у той час як дитина успадкував від батька кров резус-позитивну, організм жінки сприймає його як «чужорідне тіло» і починає активно виробляти антитіла до незнайомої антигену.

Процес цей якраз і називається резус-конфліктом або резус-сенсибілізацією. Тобто імунна система жінки починає активно захищатися від «ворога», атакуючи еритроцити кровоносної системи плоду резус-антитілами. Результати таких атак, як правило, бувають плачевними — еритроцити в крові дитини руйнуються і поступово гинуть, кількість їх скорочується в рази, внаслідок чого у плода розвивається недокрів’я.

Але це ще не все. Процес руйнування еритроцитів супроводжується виділенням особливої речовини — білірубіну, який є сильним токсином. Циркулюючи по кровоносній системі, він отруює організм плоду, паралізуючи роботу всіх життєво важливих органів.

В даному випадку фахівці говорять про виникнення в дитини гемолітичної хвороби — стану, який вимагає спеціального лікування, щоб уникнути загибелі плоду. Тому найменша підозра на резус-конфлікт у вагітної жінки вимагає негайної госпіталізації та проведення відповідних лікувальних заходів.

Додаткові фактори ризику

Слід зазначити, що загроза розвитку сенсибілізації при вагітності виникає не завжди. Ризик виникнення такого стану при першій вагітності становить мізерно малий відсоток. А при відсутності ускладнень під час першої вагітності знижується ймовірність розвитку резус-конфлікту і для всіх наступних вагітностей.

Плюс, сама природа подбала про захист резус-позитивної дитини, що розвивається в утробі резус-негативної матері. У чому полягає цей захист? В крові, плаценти і навколоплідних водах жінки є так звані біологічні фільтри, які затримують резус-антитіла, не пропускаючи їх до плода.

Але ефективної цей захист можна вважати тільки при хорошому самопочутті і стабільному здоров’я матері. Послабити функції біологічних фільтрів можуть самі різні інфекції, деякі хронічні захворювання і т. д.

Ускладнення вагітності, наприклад, відшарування плаценти, сильний токсикоз або загроза викидня також багато в чому впливають на виникнення резус-конфлікту. Якщо в нормальному стані кров плоду потрапляє в кровотік матері в незначній кількості і його недостатньо для розвитку резус-сенсибілізації, то при будь-яких порушеннях (кров’яні виділення, самовільний аборт, гіпертонія, будь-акушерські маніпуляції і внутрішньоматкове втручання) цей обсяг значно збільшується. Відповідно, збільшується і ризик розвитку резус-конфлікту.

Надалі резус-антитіла продовжують циркулювати в кровоносній системі жінки протягом всього життя, що збільшує ймовірність виникнення сенсибілізації при наступних вагітностях навіть через багато років.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні