Що робити, коли настає клімакс?

Функціонування жіночої репродуктивної системи зазнає характерні циклічні зміни, схожі зі стадіями розвитку квітки — формування, розквіт і поступове згасання. І якщо розквіт жіночого організму сприймається суспільством прихильно, то проблема клімаксу старанно замовчується як самими жінками, так і лікарями.

Що ж таке клімакс і коли він настає

Коли настає клімакс, жінка переживає такий фізіологічний стан, що характеризується поступовим і незворотнім згасанням всієї репродуктивної системи в цілому. Враховуючи те, що ця система є ведучою в організмі жінки і саме від її залежить злагодженість роботи всіх інших систем, то настання клімаксу знаменує собою початок повної перебудови організму. Процес згасання обумовлений зниженням функціональності яєчників, які припиняють продукувати істинно жіночі гормони прогестерон і естроген. В результаті порушується гормональний баланс і в репродуктивній системі жінки відбуваються зворотні зміни, іменовані клімаксом.

Час вступу жінки в клімактеричний період індивідуально і залежить як від спадковості, так і від стану здоров’я. Зазвичай клімакс настає в 45-55 років, однак, більшість жінок фіксує останню менструацію у період з 48 до 52 років. Менопауза, що настала раніше 45 років, називається ранньою, а у разі припинення менструацій після 53 років говорять про пізньому настанні клімаксу. Період, коли тільки-тільки спостерігаються перші прояви гормональної перебудови, такі як мізерні і рідкі менструації, називається пременопаузой і триває в середньому 3-7 років. Менопаузою прийнято називати проміжний етап, коли у жінки вже відсутні менструації, але яєчники все ще продовжують, хоча і не повною мірою, функціонувати. Постменопауза — фаза, коли відбувається повне згасання функції яєчників.

Ознаки наближення клімаксу

Основний симптом настання клімаксу — відсутність протягом року менструацій. Однак коли настає клімакс, виявляються й інші ознаки, що свідчать про те, що жінка стоїть на порозі менопаузи:

— психоемоційні зміни — дратівливість, тривожність, плаксивість, уразливість, депресія;

— зміни, пов’язані з загальним погіршенням здоров’я та зовнішності — прискорене серцебиття, припливи або озноб, головний біль і запаморочення, гіпертонія або, навпаки, гіпотонія, а також сухість шкіри, поява зморшок, погіршення стану волосся, зубів і нігтів;

— урогенітальні ускладнення — біль при близькості, сухість і чутливість піхви, прискорене сечовипускання;

— пізні порушення, пов’язані з обмінними процесами — розвиток остеопорозу, атеросклерозу, цукрового діабету, мастопатії, міоми.

Що робити, коли настає клімакс

Клімакс — це не вирок, а лише «перехід» жіночого організму на новий щабель. Для того щоб підтримати організм у такий непростий період потрібно лише дотримуватися деяких правил:

— збагатити раціон харчування продуктами, що містять природні естрогени — виноградом, морепродуктів, цитрусовими;

— приділити належну увагу фізичній формі і зайнятися йогою, ходьбою, плаванням;

— відвідати гінеколога-ендокринолога з метою призначення замісної терапії;

— навчитися радіти досягнутому і оцінити всі принади зрілості.

Досягнення і досвід сучасної медицини дозволяють будь-якій жінці продовжити молодість і дещо відсунути настання менопаузи, а позитивне ставлення до власного віку допоможе з посмішкою зустрічати кожен новий день.

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні