Найчастіше кардіолог, почувши скарги пацієнта на колючий біль в області серця, що виникає раптово і також швидко проходить, визнає такі симптоми досить безпечними для життя хворого. Більше 50% причин, що викликають поколювання в області серця не мають відношення до серцевої патології. У будь-якому випадку необхідно відвідати лікаря, зробити ЕКГ, а за показаннями — добовий моніторинг і велоергометрію (запис ЕКГ при фізичному навантаженні), УЗД серця.
Види болю
Існує 2 різновиди болю в серці: ангінозних болю, які викликані спазмами судин серця, кардіалгії, що виникають при запальних захворюваннях серця, вроджених вадах і вегето-судинної дистонії.
Для ангінозного болю характерно посилення при фізичному навантаженні і припинення у спокійному стані. Біль віддає в мізинець, лопатку, нижню щелепу, супроводжується задишкою. Характер ангінозного болю — пекучий, стискаючий, стискає. Виникає при ішемічній хворобі і стенокардії.
Кардіалгії бувають при міокардитах і перікардітах, при нейро-циркуляторної дистонії. Характерні тривалі, розлиті болі, що носять колючий або ниючий характер. Болю не реагують на нітрогліцерин, але слабшають після прийому знеболюючих препаратів.
В яких випадках біль не пов’язана із захворюваннями серця?
Якщо хворобливі відчуття виникають при зміні руху тіла, різких поворотах, нахилах тулуба, швидше за все, їх причиною є міжреберна невралгія, захворювання хрящів ребер, остеохондроз.
Неприємні відчуття в навколосерцевої області можуть бути і при патології травної системи, наприклад, при панкреатитах, виразкової хвороби, здутті живота, езофагітах.
Легенева патологія (пневмонія або плеврит) може імітувати болі в серці.
Найбільш часто колючий біль в області серця виникає при кардіоневрозі.
Невроз серця
Є проявом вегето-судинної дистонії, у цьому випадку болі в серці пов’язані з порушенням регуляторних систем у головному мозку. Зазвичай захворювання виникає у емоційних, легковозбудимых людей. Може бути наслідком тривалих переживань, страху, депресії, розумової або фізичної перевантаження. Хворі емоційно описують свій стан, біль у серці у них супроводжується відчуттям нестачі повітря, «грудку» в горлі, серцебиттям.
Адреналін, який виробляється у відповідь на стрес, не знаходить собі застосування в організмі. Еволюційно склалося так, що цей гормон сприяє мобілізації всіх захисних сил організму в момент небезпеки, він необхідний для фізичної роботи — бігу або боротьби. Звичайно, в повсякденному житті не так легко втекти від усіх проблем, тому і виникають швидко проходять хворобливі відчуття в серце, «як ніби хтось зробив укол».
Заходи при колючого болю в серці
Необхідно заспокоїтися, розслабитися, глибоко подихати. Розстебнути і послабити пояс, комір, організувати доступ свіжого повітря. Прийміть валокордин чи корвалол.
Якщо біль стає менше при зміні положення тіла — стан не загрожує життю пацієнта. Пацієнтам з кардионеврозом допомагають седативні засоби.
Якщо біль збільшується, носить гнітючий характер, можна думати про нападі стенокардії. В цьому випадку необхідна таблетка нітрогліцерину (під язик). Якщо біль не пройшла за 15 хвилин, слід негайно звернутися до допомоги фахівців.