Що таке алкогольна кардіоміопатія?

Під терміном кардіоміопатія медики передбачають структурні зміни серцевого м’яза (міокарда), які призводять до порушення роботи всього серця. На відміну від багатьох інших серцевих захворювань, кардиомиопатиям не властиві зміни в серцевих судинах, серцевих клапанах і підвищення артеріального тиску.

Кардіоміопатії можуть бути первинними, коли етіологія захворювання неясна, і вторинними, з чітко встановленою причиною в кожному конкретному випадку. До останньої категорії якраз і відноситься алкогольна кардіоміопатія. Як випливає з самої назви, причиною даного стану є надмірне вживання етилового спирту у складі різної алкогольної продукції, головним чином в горілці, вині, пиві.

Всмоктуючись із шлунково-кишкового тракту, алкоголь з кров’ю потрапляє в різні органи і тканини, в тому числі і в міокард. При цьому він надає пряму токсичну дію на клітини міокарда — кардіоміоцити. При частому надходження великих доз алкоголю з током крові відбувається загибель кардіоміоцитів. Загиблі клітини заміщаються сполучною тканиною, розвивається кардіосклероз. З часом уражена потовщується міокард, розширюються камери серця — передсердя і шлуночки.

Симптоми цього захворювання неспецифічні і зустрічаються при багатьох інших серцево-судинних захворюваннях. В цьому полягає складність діагностики даних кардіоміопатій. Хворі скаржаться на задишку, біль у серці і за грудиною, відчуття перебоїв у роботі серця. У подальшому через серцевої недостатності з’являються периферичні набряки, головним чином на стопах і гомілках. Нерідко алкогольна кардіоміопатія поєднується з ураженням інших органів — печінки, підшлункової залози, головного мозку. Встановити правильний діагноз можна за допомогою ретельного розпитування пацієнта (збору анамнезу), в ході якого встановлюється факт регулярного зловживання алкоголем. Непрямим ознакою алкогольного ураження міокарда є збільшена тінь серця на рентгенограмі — так зване бичаче серце.

Приступаючи до лікування ураженого алкоголем серця, потрібно в першу чергу усунути пошкоджуючий фактор. Це означає, що від алкоголю пацієнту слід відмовитися. Не обмежити його прийом, а саме відмовитися раз і назавжди. Але навіть такий крок не позбавить від усіх проблем, адже в міокарді вже відбулися істотні і незворотні зміни. Тому лікування потрібно проводити специфічними засобами — серцевими глікозидами і препаратами, що підсилюють обмінні процеси в міокарді. Хороший ефект дає прийом вітамінів групи В і С (аскорбінової кислоти), мікроелементів — калію, магнію, цинку. Головне, щоб ці препарати застосовувалися за призначенням і під контролем лікаря.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні