Медики дають таке визначення енцефалітного менінгіту: гостре запалення оболонок головного мозку, а також спинного мозку викликане в результаті укусу енцефалітного кліща, що приводить до летального результату при складних формах хвороби або неправильному лікуванні.
При укусі інфікованого кліща, вірусна інфекція в першу чергу вражає центральну, а разом з нею і периферичну нервову систему. Передача вірусу відбувається в основному вперше хвилини укусу кліщем тварини або людини. Можливе зараження, в деяких випадках, через прийом сирого молока (козячого або коров’ячого) при травному і кишковому трактах.
Енцефалітний менінгіт найчастіше починається гостро і супроводжується температурою тіла до 38-40°С, в кінцівках та м’язах шиї відчувається слабкість, терпне шкіра обличчя і шия. Однак клінічні прояви вірусної інфекції дуже різноманітні.
Хвороба супроводжується загальним нездужанням тіла, нудотою і блювотою, різким головним болем, порушеннями сну, розбитістю і стомлюваністю. Виникають болі у всьому тілі, характерними є м’язові. З моменту розвитку хвороби може також з’являтися помутніння свідомості, оглушення при посиленні яких досягає навіть ступеня коми.
Тим не менш, енцефалітний менінгіт може протікати і у більш легких та стертих формах з недлительным гарячковим періодом.
Лікування такої хвороби передбачає введення хворому протикліщового гамма-глобуліну, сироватку вже перехворіли цією хворобою, иммунорегулирующего белока інтерферону-α або противірусного препарату рибавірин. Хворим прописують інтенсивну детоксикаційну терапію, підтримання водно-електричного балансу і прийняття різних симптоматичних препаратів.
Проте деякі лікарі-дослідники знаходять таке лікування є малоефективним або не ефективним, залишаючи припущення, що основну роль у патогенезі має не гуморальний, а більше клітинний імунітет. В крові хворих, до моменту потреби лікування, вже є великий рівень антитіл.
Для профілактики даної хвороби проводять вакцинацію населення, а також рекомендують носити спеціальний одяг, запобігає укуси кліщів. У разі, коли кліщ вже присмоктався, його необхідно терміново видалити і звернутися до лікаря. Кліща, який вкусив, необхідно взяти до лікарні теж, для його дослідження на наявність вірусної інфекції.
Також в їжу варто вживати тільки кип’ячене або пастеризоване молоко.