Що таке серцева аритмія і чому вона виникає?

Роботу здорового серця людина зазвичай не відчуває. Він може тільки відчути, що воно б’ється сильно і часто в момент фізичного або емоційного навантаження, і це швидко минає. Момент же, коли з’являється аритмія, ми чітко для себе фіксуємо, адже цей стан може налякати навіть людей не недовірливих: серце починає битися частіше або, навпаки, уповільнено, у ритмі з’являються перебої. Цей стан може супроводжуватися болем або дискомфортом в області серця, запамороченням, іноді — відчуттям нестачі повітря. Що таке серцева аритмія і чому вона виникає?

У нашому серці є кілька центрів, що відповідають за вироблення серцевих скорочень. Вони з’єднані між собою шляхами, выстланными спеціальними клітинами. Це називається провідною системою серця.

Головний центр називається синусовий вузол. В нормі він генерує скорочення з частотою 60-90 у хвилину. Далі від нього йде доріжка проводять клітин до наступного вузла, де у проведенні електричного імпульсу робиться невелика (частки секунди) пауза потрібна для того, щоб скоротилися під командою синусового вузла передсердя встигли перекачати кров у шлуночки, скоротившись.

Другий за рахунком вузол теж може генерувати імпульси для серцевих скорочень, тільки робить він це з меншою частотою — 40-60 в хвилину. При пошкодженні в головному вузлі і неможливості його виробляти імпульс за справу береться другий вузол, серце буде скорочуватися набагато рідше.

Від другого вузла (він називається передсердно-шлуночковим, або AV-вузлом) теж йдуть провідні шляхи до самої верхівки серця. Вони теж здатні самі виробляти імпульси з частотою 15-40 в хвилину, чого явно недостатньо для нормального кровопостачання всіх органів і тканин, в тому числі і самого серця.

Зазвичай активний тільки один центр, що виробляє імпульси. Це — синусовий вузол. Решта є тільки передавачами, так як імпульс до них приходить раніше, ніж у них встигає народитися власний.

Серцева аритмія може мати наступні механізми розвитку:

— через пошкодження верхнього вузла, що генерує імпульси, естафета переходить до іншого, більш «повільного»;

— є додаткові, обхідні шляхи проведення імпульсу від одного вузла до іншого;

— при порушенні структури нижчерозміщеного вузла або провідних шляхів, що ведуть до нього, на шляху проведення імпульсу утворюється своєрідний затор — блокада. Тоді, в залежності від того, на якому рівні це виникло, імпульс йде або по обхідному шляху до наступного вузла, або нижележащий центр, не дочекавшись імпульсу, починає виробляти свій власний імпульс;

— може бути також надмірна стимуляція генеруючого центру, тоді він починає виробляти величезну кількість імпульсів. Частина з таких імпульсів блокується, але інша частина викликає велику кількість скорочень серця.

Основним причинами аритмії можна назвати наступні:

1. Порушення рівня гормонів щитовидної залози;

2. Захворювання, що викликають інтоксикацію — як інфекційні, так і неінфекційні (ангіна, грип, апендицит);

3. Зниження рівня гемоглобіну: щоб донести необхідну кількість кисню всім органам, серцю в цьому випадку доводиться частіше скорочуватися;

4. Захворювання дихальних шляхів, що супроводжуються задишкою;

5. Ішемічна хвороба серця, і особливо її окремий випадок — інфаркт міокарда. Тут аритмія виникає через порушення кровопостачання провідної системи серця або заміщення певної її ділянки рубцем;

6. Лікарська інтоксикація або потрапляння в організм отруйної речовини;

7. Вегето-судинна (нейроциркуляторна) дистонія;

8. Підвищення внутрішньочерепного тиску;

9. Порушення обміну електролітів (калію, магнію, кальцію), внаслідок неправильного харчування або порушення їх засвоєння;

10. Зниження або підвищення температури тіла.

Лікування аритмії може бути підібрано тільки після діагностики її виду за допомогою ЕКГ. Самолікування може бути небезпечним для життя.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні