Хочеш довше жити — зніми «рожеві окуляри»

Одвічна проблема — як стати довгожителем — бере свій початок ще від біблійних патріархів. Геронтологи намагаються врахувати всі фактори, що продовжують життя людини. І важливе місце в даний час в їх теоріях займає суперечка, хто довше проживе — оптиміст чи песиміст?

Ще не так давно вважалося, що тільки оптиміст з його вірою у світле майбутнє має більше шансів подолати і старечі нездужання, та інші «принади», які приходять в літньому віці. Але статистичні дослідження, проведені в різних дослідницьких центрах, спростовують це положення.

Американська Психологічна Асоціація опублікувала результати аналізу даних, зібраних в період з 1993 р. по 2003 р., для трьох груп наступних вікових категорій: від 18 до 39 років, від 40 до 64 років і старше 65 років. Дослідники просили учасників оцінити, наскільки вони задоволені своїм життям на даний момент і спрогнозувати свій рівень задоволеності власним буттям через п’ять років. А через п’ять років їх опитали повторно і порівняли з прогнозами п’ятирічної давності. Всього було опитано понад сорок тисяч осіб.

Результати старшої групи — 65 і більше років, приголомшили. 25 відсотків опитаних позначили свої перспективи практично точно, 43 відсотки недооцінили свою майбутність, а 32 відсотки — переоцінили. Так от, серед старичків-оптимістів, які чекали через п’ять років самої райдужної для себе життя, у 9,5% спостерігались погіршення здоров’я, і, як показало подальше спостереження, на 10% зростав ризик померти або стати інвалідом в наступне десятиліття порівняно з іншими учасниками їх вікової групи.

Керівник досліджень вважає, що це цілком з’ясовно, оскільки песимістично налаштовані громадяни постійно чекають від долі якогось підступу і морально готові до всього. Вони ведуть більш здоровий спосіб життя, ніж їхні ровесники-оптимісти, більше уваги приділяють питанням техніки безпеки на роботі і в побуті. З цим не можна не погодитися, адже песимізм — це не постійні скарги на життя, а скептичне ставлення до чого-небудь. Марні надії здатні підкосити і молодих людей, чого там говорити про старих. І як тут не згадати анекдот про старого єврея, який на питання про його справи й здоров’я не хвалився, а скромно відповідав: «Не дочекаєтеся!».

Дослідники також відзначили, що у більш забезпечених людей похилого віку вище ризик травматизму, і, як наслідок, інвалідності. Це теж зрозуміло: люди з достатком не хочуть миритися з минулими роками і намагаються жити більш активно. Тут вам і екстремальні подорожі, і фітнес, і як кажуть, сивина в бороду, біс у ребро». Що і призводить до різних травм і несподіваних проблем зі здоров’ям.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні