Як лікувати асцит при цирозі печінки?

Асцит — це скупчення рідини усередині черевної порожнини. Об’єм рідини, який може накопичуватися, досить великий і деколи досягає 25 літрів. У 3 з 4 випадків причиною асциту є цироз печінки. Асцит при цирозі печінки є несприятливою ознакою. 50% хворих після виникнення асциту помирають протягом двох років.

Розвиток асциту зумовлено затримкою в організмі натрію, який перешкоджає висновку води, і портальною гіпертензією. Гіпертензія призводить до збільшення тиску в печінці і переходу з неї рідини в черевну порожнину.

Асцит є наслідком серйозних порушень в організмі, тому лікування асциту повинно проводитися лише лікарем.

Під час лікування строго обмежують кількість солі в раціоні хворого до 5,2 г на добу. Хворому забороняють досолювати їжу, обмежують споживання промислових продуктів. Необхідно враховувати, що великі кількості солі можуть міститися у деяких шипучих таблетках або розчинах для внутрішньовенного введення. При обмеженні вживання солі для лікування потрібна менша кількість діуретиків і одужання настає швидше.

Діуретики — основна лікарська група, що застосовується при лікуванні асциту. В основному використовують спіронолактон, буметанид, фуросемід. Як правило, спіронолактон ефективно виводить з організму зайвий натрій. Однак він порушує гормональну рівновагу, зменшуючи кількість андрогенів, що є причиною зниження лібідо, імпотенцію, гінекомастії. Якщо дії спіронолактону недостатньо, то додатково призначають фуросемід.

Важкий асцит при цирозі печінки лікують за допомогою терапевтичного парацентезу. Під час цієї процедури з організму виводять великі об’єми рідини (від 4 до 6 літрів на добу) і заміщають її колоїдними розчинами. Показано, що це безпечний і ефективний спосіб, який усуває асцит швидше, ніж терапія діуретиками. Однак після проведення процедур все одно необхідно провести курс лікування спіронолактоном (або іншими діуретиками), інакше виникне рецидив. Після терапевтичного парацентезу достатньо приймати діуретики протягом 1-2 днів.

При цирозі печінки, асцит поступово стає рефрактерний до лікарських препаратів. Тому розвиток цієї патології сигналізує про необхідність вирішувати питання трансплантації печінки.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні