Які можуть бути аномалії нирок?

Аномалії нирок — це різні види відхилень, що формуються в період ембріогенезу і щодо кількості, розміру, локалізації та структури нирок.

Аплазія (агенезія) — відсутність однієї або обох нирок. У другому випадку неминучий летальний результат. Причинами відхилення є зупинка розвитку протоки метанефроса, не досягає метанефрогенной бластемы або відсутність закладки самої бластемы.

Двостороння аплазія іноді виникає поряд з маловодием, аномаліями скелета і гіпоплазією легень. Аплазія не відноситься до спадкових захворювань і виникає у плода на початкових стадіях пренатального періоду внаслідок эмбрисфетопатий, які провокують тератогенні фактори.

Подвоєння нирки відбувається за рахунок формування в ембріогенезі двох самостійних структур, що мають два (іноді більше) сечоводу і об’єднаних загальною фіброзною капсулою. Буває повне (у кожної половини є балія) і часткове. Утворенню сприяє вростанню в метанефрогенную бластему пари проток метанефроса. Дуже рідко при прискореної диференціації клітин бластемы можна спостерігати розвиток третьої додаткової нирки.

На стадії формування нирок можливе їх злиття. При порушенні орієнтування органу щодо своєї осі відбувається зрощення паренхіматозної тканини нирок на однойменних полюсах, така структура називається підковоподібної. Злиття в області мисок — дископодібна нирка.

До порушень ембріогенезу відноситься і ниркова дистонія, характеризується незвичайною локалізацією нирки в організмі внаслідок порушення процесу переміщення первинної нирки з тазової області в поперекову.

Аномалії нирок можуть бути пов’язані з недорозвитком органу внаслідок поганого кровопостачання метанефрогенной дластоми, що негативно позначається на її формуванні. Таке явище отримало назву гіпоплазії. Нирка (одна або обидві) відрізняється малими розмірами. Її функції зазвичай не зачіпаються. Перенесення пієлонефриту також може сприяти зморщування органу. А при дисплазії крім зменшення нирки спостерігаються відхилення в структурі паренхіматозної тканини, що істотно знижує її функціонування.

Вражають тканини нирки кісти можуть призводити до кістозним дисплазиям. Серед них виділяється полікістоз — захворювання, що передається за домінантним типом і зачіпає обидві нирки. Поверхнева кіста (проста солітарна) утворюється як наслідок здавлювання воріт нирки різними утвореннями, що перешкоджає відтоку сечі. Таке трапляється в період перебігу пієлонефриту, сечокам’яної хвороби, туберкульозу, пухлини або інфаркту нирки. Захворювання успадковується, але буває і вродженим. Його провокує порушення в ембріогенезі з’єднання зачатків ниркових канальців з відвідними шляхами.

У зв’язку з ураженням тканини нирки великою кількістю кіст паренхіма стає схожим на губку. Це явище називається губчастою ниркою. Повне заміщення тканини нирки кістами характерно при мультикистозе, який формується в ембріогенезі з-за порушеного злиття зачатків бластем (мезонефрогенной і метанефрогенной). Затруднення відтоку сечі з канальцу стимулює розширення його порожнини в результаті чого і утворюється кіста.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні