Випадання волосся, причини й способи лікування

Гормональні порушення, недоїдання, застосування деяких лікарських препаратів, стрес — все це є причиною надмірного випадання волосся. Облисіння (повне або часткове) є однією з найбільш поширених причин звернення пацієнтів, особливо жінок, до дерматолога. Іноді можна поліпшити ситуацію застосуванням медичних препаратів, а іноді допомогти може лише хірургічна пересадка волосся. Отже, випадання волосся: причини та способи лікування — тема обговорення на сьогодні.

Найчастіше люди не оцінюють ситуацію вірно. Знайшовши на гребінці кілька волосся, вони впадають у паніку — це початок облисіння. Між тим частково втрачати волосся кожен день — це цілком нормальний процес. Важливо знати ту межу, де закінчується норма і починається патологія. Фахівці стверджують, що тільки втрата понад 100 волосся в день несе за собою тривожні симптоми.

Чому ми втрачаємо волосся?

Різні чинники можуть викликати випадання волосся. Механічної причиною втрати волосся у дорослої людини, особливо жінки, може бути незручна зачіска. Якщо волосся сильно стягнуте у хвіст, тугі коси або постійно знаходяться під хусткою — вони починають послаблюватись і випадати. У цих випадках рекомендується просто змінити зачіску. Якщо це зробити досить рано, ваші волосся будуть рости нормально і їх кількість повністю відновиться. Занадто пізніше втручання може не допомогти. Прочісування стане незворотнім з-за втрати фолікулів — облисіння буде не уникнути, незважаючи на різні способи лікування.

Є токсичні причини втрати волосся — відбувається це, в основному, в результаті отруєння, наприклад, талієм, миш’яком, ртуттю. У разі отруєння талієм виявляються характерні зміни в структурі волосся. Вони добре видно на мікроскопічному дослідженні. Облисіння відбувається приблизно через 2 тижні після попадання отрути в організм. Випадання волосся практично завершується приблизно через 6-8 тижнів. Стаціонарне лікування отруєння в першу чергу забезпечує доставку протиотрути в організм і порятунок життя пацієнта.

Надмірне випадіння волосся під час і після інфекційних хвороб обумовлено в основному підвищенням температури. Також супутні причини — це потрапляння в організм токсичних речовин і харчовий дефіцит, що виникає під час хвороби. Підвищене випадання волосся зазвичай відбувається протягом 2-4 місяців після початку лихоманки. Також з випадінням волосся можна зіткнутися в ході сифілісу. Звичайно, сифіліс вимагає спеціального лікування, яка зазвичай прискорює відростання волосся. Деякі системні захворювання, такі як червоний вовчак, гіпертиреоз та гіпотиреоз тягнуть за собою облисіння. Лікування такого випадіння волосся досягається лише шляхом лікування від основного захворювання.

Є ще й таке поняття, як медикаментозне облисіння. Його причини — це прийом цитостатичних та імуносупресивних препаратів, застосовуваних при пухлинних захворюваннях. В дерматології, наприклад, вони використовуються при важких випадках псоріазу. Облисіння може початися вже після 3 тижнів лікування. Також антитиреоїдний препарати, антикоагулянти або протизаплідні таблетки можуть викликати втрату волосся. Волосся можуть випасти надмірно в ході захворювання шкіри або шкіри голови. Наприклад, втрата волосся при оперізувальному лишаї, як правило, відбувається у вигляді спалахів. Лікування полягає у тривалому використанні загальних і місцевих протигрибкових препаратів.

Випадання волосся у жінок

У жінок втрата волосся найчастіше пов’язана з гормональними порушеннями, особливо в період вагітності та менопаузи. Андрогенетична втрата волосся обумовлена підвищеним рівнем андрогенів та генетичними факторами. Випадання волосся особливо явно видно за вухами і на верхній частині голови. Часто супроводжується надмірною жирністю шкіри голови. У разі гіперандрогенії необхідно подальша діагностика та лікування ендокринної системи.

В інших випадках вважається, що волосяні фолікули більш чутливих до андрогенів, що містяться в організмі жінки. Ця «чутливість» може бути генетично детермінованою. Ви можете використовувати контрацептиви із вмістом естрогену або анти-андрогенів. Фахівці часто рекомендують препарати з додаванням естрогену, яких нині чимало на нашому ринку. Вони бувають для орального застосування, а також для зовнішнього застосування, але вони можуть бути використані тільки під суворим медичним контролем. Деякі з цих препаратів попутно здатні зменшити вироблення шкірного сала.

Випадання волосся може бути симптомом різних захворювань, таких, як зниження рівня сироваткового заліза (іноді без будь-яких симптомів анемії), нервові, гормональні порушення. У жінок із сімейною схильністю до облисіння слід з обережністю застосовувати будь-які засоби для волосся, шампуні, лаки, фарби і т.д. Це стан часто супроводжується почуттям напруги і подразнення шкіри голови.

Лікування жінок при сильному випаданні волосся в основному починається з виключення інших захворювань, що потребує здійснення додаткових досліджень. Якщо ви відчуваєте напругу в шкірі голови, рекомендується введення великих доз вітаміну Е. Актуально при подразненні шкіри голови вживання стероїдів. У всіх подібних випадках не рекомендується фарбувати волосся і робити хімічні завивки і жорсткі укладання. Для миття слід використовувати м’який шампунь без барвників та араматизаторов.

Кожен випадок випадання волосся, причин і способів лікування яких може бути безліч, повинен бути ретельно вивчений дерматологом. Іноді у співпраці з іншими фахівцями, які можуть призначити відповідне лікування. Слід пам’ятати, що у зв’язку з характерним циклом волосся, ріст волосся навіть після успішного лікування відновлюється не раніше ніж через 2-3 місяці від початку лікування.

Післяпологове випадання волосся

Під час вагітності збільшується секреція естрогенів, які пригнічують втрату волосся. Раптове зниження рівня цих гормонів після пологів і викликає інтенсивне випадання волосся. Дифузне випадання відбувається між 11-й та 16-й тиждень після пологів. Волосся виростають спонтанно, без лікування, протягом 6 місяців.

Інші причини пошкодження волосся

Випадання волосся може бути обумовлено гормональними порушеннями кори надниркових залоз, щитовидної залози, гіпофіза, статевих залоз. Облисіння і випадання волосся може бути викликане недоїданням, особливо при білковій недостатності, а також при відсутності деяких важких металів (наприклад, заліза або цинку). Роль розладів харчової поведінки останнім часом дуже важлива у зв’язку з широко поширеною тенденцією для зниження ваги за допомогою «чудо-дієт» без консультації з лікарем.

Деякі види облисіння може посилити або навіть спровокувати стрес і психологічні травми. Шкідливий вплив надає випромінювання. Відносно високі дози випромінювання (близько 350 рентген) призводить до втрати волосся через кілька днів. Волосся виростають знову через 6 тижнів. Доза, яка викликає постійну втрату волосся, становить приблизно 1500 рентген.

Шкідливі зовнішні фактори, такі як фарби для волосся, лаки, лосьйони і т.д., зазвичай не здатні пошкодити волосяний фолікул. Але вони можуть згубно вплинути на самі волосся. Вони можуть частково або повністю випасти, правда потім знову відрости. Ці оцінки були зроблені в ході мікроскопічного дослідження.

Часткове випадання волосся

Це відбувається переважно у чоловіків і дітей, але також зустрічається у жінок. Виникає найчастіше у вигляді характерних пошкоджень шкіри з повним випадінням волосся. Причина захворювання до кінця не досліджена. Ймовірно, воно має аутоіммунну або генетичну основу. Лікування осередкової алопеції (випадіння волосся), як правило, займає декілька місяців і повинно проводитись під наглядом лікаря. Заходи застосовуються локально під дією препаратів і в цілому сприяють зміцненню волосяних фолікулів. В цих препаратах обов’язково, наприклад, вміст мікроелементів.

Чи знаєте ви?

Епіляція (видалення) волосся механічним і хімічним способом тягне за собою лише фазовий перехід волосяного фолікула від відпочинку до фази зростання.

Стрижка та гоління, широко визнаний спосіб боротьби з збільшенням росту волосся, по суті, ніяк не впливає на нього.

Трихотиломания — тягання за волосся — це рефлекс із області психопатії. Він зустрічається майже виключно у дітей, хворих неврозом.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні