Все, що ви хочете знати про волосся?

Зовнішній вигляд волосся залежить від багатьох чинників — спадковість, належний догляд, правильне харчування. Як же зробити так, щоб волосся були здоровими і радували своїм блиском і сяйвом? Що за таємниці приховують волосся і взагалі все, що ви хочете знати про волосся, викладено нижче.

Випадково деякі дієти спрямовані одночасно на зміцнення волосся і нігтів? І в яких продуктах найбільше заліза, дефіцит якого викликає втрату волосся? Щоб відповісти на ці та інші питання, спочатку потрібно знати, як взагалі влаштовані волосся, яку функцію вони виконують і що може позначатися на їх стані.

Як вони влаштовані?

Волосся росте з волосяного фолікула. Кожен волосся складається із стовбурових клітин (це та частина, яка виступає над поверхнею шкіри), кореня (волосяного фолікула), волосяної цибулини — матриці осередків, що містять барвники, волосяний сосочок, піхви, сальні залози і м’язи. Волосся є однією з найбільш швидко зростаючих тканин тіла. У волосся є внутрішня і зовнішня оболонки.

У кожної людини волосся мають різний відтінок. За це відповідають спеціальні речовини — меланоцити. Вони концентруються у верхній частині волосся, на його зовнішній оболонці трохи вище гирла сальної залози. Меланоцити містять зерна різних типів барвників. Їх завдання полягає в передачі барвників до клітин волосяного фолікула. Колір волосся багато в чому залежить від спадковості і від раси. Темношкірі люди ніколи не бувають блондинами. І навпаки — люди зі світлою шкірою зазвичай мають світле волосся.

Основним компонентом волоса і його будівельним матеріалом є кератин. Це амінокислота. Яка виробляється у всіх різною мірою, в різній кількості і різний за тривалістю час. Ще дуже важливі й інші амінокислоти — цистин, аргінін, гліцин, тирозин, фенілаланін і лізин. Якщо їх виробляється недостатньо — волосся тьмяне і мляві. І ніякі шампуні (що б не обіцяла реклама) тут не в силах допомогти. Тому для зміцнення і поліпшення стану волосся потрібно діяти комплексно — поліпшувати харчування, змінювати спосіб життя, можливо. Приймати гормональні препарати. Тільки тоді ефект буде досягнутий повною мірою.

Як росте волосся?

Волосся не ростуть безперервно. Через деякий час вони доростають до своєї максимальної довжини і випадають. На їх місці виростають інші. І так постійно — ми втрачаємо волосся і набуваємо нові натомість. Цикл складається з трьох відмінних періодів: фаза інволюції волосяного фолікула, фаза спокою і фаза зростання. Під час фази зростання починається створення нових волосся, які поступово збільшуються до рівня сальних залоз, потім до поверхні епідермісу, а потім виступають над її поверхнею. Більшість волосся на голові здорової людини знаходяться у фазі росту, в той час як лише 10% волосся — у фазі спокою. На голові має бути не менше 85% волосся в стадії зростання.
Тривалість циклу волосся дуже різноманітна. На голові вона триває близько 4 років (іноді навіть сягає 25 років). Волосся на голові можуть досягати більш ніж 2 метрів довжини. Крім того, вони відносяться до найбільш швидко зростаючим людським волоссям. Середня швидкість росту волосся становить близько 0,35 мм на добу.
Фаза зростання чоловічий щетини триває близько 40 тижнів. У вій цикл зростання — від 3 до 5 місяців. У дітей волосся в періоді спокою в перші шість місяців значно більше, ніж у дорослих. Їх довжина волосся вже при народженні може досягати декількох сантиметрів. Причому, дитина може народитися з чорними волоссям, а потім вони повністю замінюються на світлі, і навпаки.
Волосся випадає і це нормально. Протягом дня ми втрачаємо близько 100 волосся — це фізіологічна норма. Патологічна втрата волосся може бути пов’язана з порушенням нормального функціонування нашого організму. Пам’ятайте, що волосся мають високу діагностичну цінність. За їх станом у багатьох випадках можна сказати все про стан здоров’я людини.

Що впливає на стан волосся?

Якщо хочете мати красиве волосся — ви повинні знати про волосся основні речі. І важливим тут є те, що може впливати на стан волосся. Насправді дуже багато факторів впливають на наші волосся, їх густоту, швидкість росту, фізіологічний та біохімічний склад.

Харчування

Воно грають дуже важливу роль. Стан людської волосини ясно показує, наскільки якісно і збалансовано харчується його володар. Наприклад, після двох тижнів використання жорсткої дієти кінчики волосся відразу ж атрофуються і відбувається витончення всієї оболонки волосся.

Амінокислоти — волосся повинні бути забезпечені ними в повній мірі, так як це необхідно для їх зростання. Це було показано експериментально на тварин, що роль амінокислоти цистину просто складно переоцінити. Саме її дефіцит призводить до випадання волосся. Дефіцит метіоніну, в свою чергу, викликає сухість і ламкість волосся. Дефіцит триптофану — основна причина облисіння, а при відсутності цистеїну волосся втрачають блиск і силу.

Вуглеводи — волоссю необхідно правильне кількість енергії в будь-якій формі, оскільки вони характеризуються високим метаболізмом. Адже волосся є одними з найбільш швидко зростаючих тканин людини. Причому вуглеводи волоссю потрібні обов’язково легені, у чистому вигляді. Для цього дуже важливо організувати правильне харчування.

Вітаміни — волосся дуже чутливі до їх нестачі, зокрема вітаміну А. Цей вітамін є типовим клінічним фактором змін, що відбуваються у волоссі. Він також дуже важливий для очей — його недолік може навіть призвести до сліпоти і незворотних змін в рогівці. Для волосся вітамін А просто незамінний, оскільки без нього волосся стають дуже слабкими, сухими і ламкими.

Мікроелементи — їх дефіцит впливає на ріст волосся. Найбільш важливі мікроелементи містять цинк, залізо і мідь. Дефіцит цинку може призвести, серед інших клінічних ознак, до гиперкератозу шкіри і волосся. Щоденний попит на цинк становить близько 2 мг. Цей елемент дуже важко поглинається (поглинається лише близько однієї шостої частини, отриманої з харчуванням) і легко виділяється з калом, сечею і потом. Тому, незважаючи на достатню кількість цинку в дієті (10-15 мг) люди часто відчувають його дефіцит. Недолік міді призводить до знебарвлення та структурним змінам в волоссі. Прикладом такої ситуації є патологічні зміни, такі як синдром Менкеса — генетично детермінований дефект транспортування міді в шлунково-кишковому тракті. Дефіцит заліза може призвести до втрати волосся. Прикладом цього є сидеропения у жінок, що призводить до дифузного випадіння волосся.

У випадку з мікроелементами варто відзначити, що вони спочатку проникають у самі волосся, а потім в їх коріння. Ці мікроелементи можуть включати в себе такі елементи, як миш’як і селен. У волосся можуть проникати і інші речовини із зовнішнього середовища. Прикладом такої ситуації є поглинання волоссям свинцю, який можна виявити в більш виступаючих частинах стебел волосся. Отруєння важкими металами (свинець) і іншими елементами (селен, миш’як) можуть викликати повне облисіння.

Гормональні фактори

Велике значення для росту волосся мають гормональні чинники. Прикладом може бути дія андрогенів, таких як тестостерон. Андрогени стимулюють ріст волосся на голові, а також відповідають за облисіння у чоловіків. Облисіння є генетичним захворюванням. Волоскові клітини мають закодовану інформацію про їх сприйнятливості до чоловічого гормону — тестостерону. Коли людина досягає статевої зрілості, тестостерон призводить до того, що волосся на голові (в характерних місцях) стають тонше. Волосяні фолікули піддаються атрофії.

Стрес

Не варто недооцінювати серйозний вплив цього чинника на стан волосся. Буває, що він викликає підвищене випадання волосся і навіть облисіння може статися. Іноді ми намагаємося лікувати волосся, шкіру голови, витрачаємо багато часу і грошей на дорогі препарати, але вони не дають результату. А варто лише покращитися нашій життєвій ситуації, відкинути хвилювання і стреси і волосся самі собою стають здоровішими, густіше і красивіше. Адже ви теж стикалися з цим?

Випадає волосся — що це значить?

Зазвичай все, що ви хочете знати — волосся випадає просто так або тому є серйозні причини. Якщо волосся випадає більше, ніж повинні треба шукати причини дисфункції внутрішніх органів, гормональні проблеми або недоліки в поживних речовинах. Іноді в цій ситуації можна, після консультації з лікарем, досягти позитивних результатів, змінивши раціон харчування. Іноді допомагає гормональна терапія. У рідкісних випадках потрібне хірургічне втручання — операція з пересадки волосся. Але головне — волосся говорять дуже багато. І їх «сигнали» не можна ігнорувати. Волосся ніколи не выладают просто так — слід обов’язково звернути увагу на це і намагатися щось з цим робити.

Дослідження волосся

Завдяки дослідженням, ви можете: визначити ступінь втрати волосся, провести оцінку стану кореня волоса, розрахувати відсоток волосся в фазі активного зростання, інволюції та відпочинку. Основне дослідження — спектрофотометрія. Допомагає визначати кількість мікроелементів (наприклад, цинку, міді, заліза) у волоссі, виявляє брак металу, необхідного для росту волосся, визначає ступінь інтоксикації організму шкідливими речовинами. Всесвітня організація охорони здоров’я вибрала саме діагностику стану волосся для оцінки впливу токсичних речовин на організм людини. Тільки цей метод представляє розгорнуту картинку загального стану здоров’я людини.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні