Елеутерокок колючий
Зміст:
- Зовнішній вид і місце виростання
- Хімічний склад
- Медичні властивості
- Елеутерокок застосування і рецепти
- Елеутерокок в косметології
- Використання в кулінарії
- Протипоказання і побічні ефекти
Зовнішній вид і місце виростання
Елеутерокок — невеликий чагарник, що росте до 5 метрів. Корінь великий, сильно розгалужений. Гілки вкриті дугоподібними шипами мають світло-сірий колір. Пагони мають салатовий відтінок. Листя длинночерешковый, роздільні, загострені, з маленькими зубчиками по краях. Зверху вони мають гладку текстуру, а знизу опушені. Маленькі, двостатеві, жовті або фіолетові квіточки ростуть у зонтичних суцвіттях на довгих квітконіжках. Плоди у вигляді кістянки чорного кольору, округлі або трохи подовжені до 1 сантиметра в діаметрі. Насіння у формі півмісяця мають жовтий колір. Аромат рослини сильний і своєрідний.
Цей чагарник воліє світло і середню вологість. Знайти елеутерокок можна в заростях будь-якого виду чагарнику, на відкритій місцевості в листяних і кедрових лісах, по периметру дороги, біля скель. Росте він в Приморському краї, Приамур’ї, на Сахаліні, Далекому Сході, півночі Китаю, Кореї і Японії. Часто його висаджують в якості декоративного рослини, висаджуючи в садах і парках.
Хімічний склад
До складу елеутерококу входять:
- Вітамін С
- Глікозиди
- Ефірні і жирні олії
- Смоли
- Флавоноїди
- Олеїнова кислота
- Пектинові речовини
- Цукру
- Алкалоїди
- Крохмаль
- Ліпіди
- Полісахариди
- Камедь
- Алкалоїди
- Каротиноїди і багато іншого.
Медичні властивості
Офіційна медицина повністю не змирилася з використанням елеутерококу, але визнає його здатність впоратися з раковими клітинами. Крім цього, він має збудливу, регенеруючою, протипухлинну, протизапальну, стимулюючим, болезаспокійливу, анаболічну дію. Рослина покращує зір, сприяє розумовій діяльності, покращує рухові функції та імунітет. Після травм, важких захворювань і операції елеутерокок допоможе відновити рівень білків і весь організм в цілому. До того ж він знижує цукор у крові і зміцнює кровоносні судини, покращує условнорефлекторную діяльність.
Елеутерокок виліковує:
- Пієлонефрит;
- Наслідки інфаркту;
- Атеросклероз, дистонію;
- Коліт;
- Цукровий діабет, гіперглікемію;
- Іпохондрію;
- Клімакс, порушення менструального циклу;
- Психологічні захворювання, нврастению;
- Безсоння.
Завдяки йому нормалізуються обмінні процеси в організмі. Елеутерокок допомагає швидко адаптуватися до нових кліматичних і психологічних умовах, зняти стрес і впоратися з перевантаженнями. Завдяки йому знижується шкідливий вплив зовнішнього середовища. За рахунок цього, елеутерокок рекомендують при променевій та хіміотерапії.
Якщо дитина дуже слабкий, слід давати йому 1 краплі на рік життя 2 рази на день протягом 2х тижнів. У нього відновляться всі функції організму і зміцниться імунітет.
Елеутерокок широко використовується в гомеопатії.
Елеутерокок застосування і рецепти
У народній медицині користуються корінням, які збирають ранньою весною або восени, й листям, які стягуються при цвітінні.
- Чай для бадьорості і зняття стресу. Розмішайте в 1 склянці окропу 1 чайну ложку порошку кореня елеутерококу і тримайте 10 хвилин під кришкою. Пийте чай 3 рази в день.
- Очищаючий тонізуючий чай для покращення імунітету та кольору шкіри. Змішайте подрібнені коріння елеутерококу, корінь кульбаби, корінь лопуха, ягоди шипшини і розторопші, квіти календули, листя малини, звіробій, хвощ польовий і фукус пузирчастий. 1 столову ложку суміші залийте 200 мл окропу і залиште на 15 хвилин. Процідіть. Пийте щодня по 2-3 склянки.
- Напар при застуді, як відновлюючий після операції або перенесених хвороб. У рівному співвідношенні змішайте розмелені корені елеутерококу і листя дикого перцю і залийте окропом. Закрийте кришкою, а через 10 хвилин, можете пити. Вживайте напар за 30 хвилин до прийому їжі.
- Настій при імпотенції. Змішайте подрібнені коріння елеутерококу, коріння кубушки жовтої, рутки лікарської, звіробій звичайний, кропиву дводомну, первоцвіт, пустирник звичайний, петрушку кучеряву, чабер, чорнобиль і талабан польовий в рівній пропорції. 1 столову ложку суміші залийте 1 склянкою окропу і залиште на 15 хвилин. Процідіть. Пийте вранці на голодний шлунок і за 30 хвилин до сну протягом 30 днів по 50 мл
- Суміш при імпотенції. Змішайте по 5 чайних ложок екстракту елеутерококу, настоянки аралії, настоянки женьшеню, настоянки заманихи і по 3 чайні ложки екстракту родіоли рожевої. Залийте окропом і дайте настоятися. Пийте 3 рази на день після прийому їжі по 30 крапель.
- При гіпертензії протягом місяця пийте екстракт елеутерококу за півгодини до їжі по 25-40 крапель.
- Настоянка елеутерококу універсальна. 12 столових ложок подрібненого кореня змішайте зі склянкою 40% спирту або хорошої горілки і тримайте в прохолоді 15 — 20 днів, час від часу збовтуючи. Процідіть. Пийте 2 рази в день перед їжею по 20-40 крапель, розведених в 50 мл води, протягом 15-30 днів. Зберігайте в скляній непрозорою ємності.
Елеутерокок в косметології
Крім медицини елеутерокок використовують і в косметології. Він допомагає омолодити зовнішність, зміцнити волосся, врятувати від жирної себореї і облисіння.
Крем для омолодження особи. Змішайте 1 склянку жирної сметани, сік одного лимона, 3 столові ложки огіркового соку і 2 жовтки. Приготуйте настоянку з рівної кількості аптечної настоянки женьшеню, елеутерококу, родіоли рожевої. Додайте в раніше зроблену суміш 1 склянку настою і добре розмішайте. Помістіть крем в холодильник для загусання. Зберігати крем слід не більше півроку.
Відвар при випаданні волосся. 1 столову ложку подрібненого кореня змішайте з 1 літром води і закип’ятити. Додайте 1 столову ложку подрібнених шишок хмелю і залиште настоюватися. Процідіть і обполіскуйте відваром волосся.
Екстракт при себореї. Пийте 3 рази на день по 5-40 крапель аптечного екстракту елеутерококу протягом півтора місяців.
Використання в кулінарії
В кулінарній сфері елеутерокок не надто популярний, рецептів з ним практично неможливо знайти. Тим не менш, ви завжди можете зробити молочний коктейль, змішавши молоко або морозиво з ягодами елеутерококу і збивши міксером. І смак і користь будуть на вашому боці.
Протипоказання і побічні ефекти
Незважаючи на часте використання у медицині, елеутерокок не рекомендований при інфекційних і стоматических хворобах, інфаркті, аритмії, гіпертонії і підвищеній температурі.
Вагітним і годуючим жінкам так само слід утриматися від його вживання. Дітям до 12 років давайте його з обережністю.
При зловживанні рослиною виникає безсоння, тривожність і дратівливість.