Лишай у людини: симптоми, лікування, фото

Лишай у людини досі вважається одним з найбільш суперечливих і загадкових захворювань у медичних колах. Його лікування приблизно однаково для різних видів лишаїв, а питання про його виникнення у певних груп людей залишається відкритим донині. Різні версії змінюють один одного, але, жодна з них не визнана за істину в останній інстанції. Дерматологи сходяться лише в одному: шкірний покрив порушується внаслідок зниження імунітету при тривалому впливі стресових факторів.

Найпоширеніший випадок, коли лишаї з’являються в результаті дії вірусів і грибків. Але бувають лишаї, викликані спадковою схильністю (під впливом пускових факторів) або алергічною реакцією, яка виникла у відповідь на прийом певних медикаментозних препаратів.

Група ризику по захворюваності позбавляємо і клінічні прояви
Вивчаючи різновиди лишаю, вчені прийшли до висновку про те, що деякі люди більш схильні до виникнення цієї напасті. Зокрема, це особи, які страждають частими простудними захворюваннями, особи зі зниженим імунітетом (наприклад, діти, так як їх адаптаційна система ще не дозріла), особи, що перенесли переохолодження або сильне емоційне потрясіння. Лікарі відзначили, що в підлітковому віці захворювання практично не зустрічається, а от у період від 30 до 70 років навпаки.

Індивідуальні особливості людського організму визначають симптоматику недуги. У деяких випадках шкірний покрив поволі покривається висипом, а в деяких це відбувається стрімко, вражаючи тіло людини в різних місцях.

Різновиди позбавляючи відрізняються за кольором висипань (білий, рожевий, червоний, коричневий), за місцем розташування (в більшості випадків лишаї з’являються на руці і в волосистої частини голови, рідше — на обличчі та спині, зовсім рідко — на геніталіях). Розрізняються лишаї і формою висипань: дрібні вузлики, злущуються, шкірний покрив пігментований, бульбашки з рідиною.

Є різновиди лишаю, які не потрібно лікувати, так як вони проходять самостійно, або протікають приховано, без вираженої симптоматики. Інші ж вимагають прийому ліків, змащування вогнищ ураження та ізоляції від здорових людей.
Збудники захворювання позбавляємо
У ряді випадків лишай важко не помітити: висипання, що супроводжуються нестерпним свербінням. Звідки береться ця напасть? Читайте далі.

Захворювання позбавляємо викликають, як правило, мікроскопічні грибки, потрапляючи в людський організм кількома шляхами:

 • Антропофильные гриби, вражають виключно людини і передаються при користуванні загальними предметами побуту або при безпосередньому контакті з носієм захворювання (через рукостискання, гребінці, головні убори, дверні ручки, сидіння унітазу);
 • Зоофильные гриби, що паразитують тільки на тварин. Проявляються ділянками випадіння волосся. Але іноді грибком може бути уражено зовні здорова тварина.
 • Зооантропофильные, що передаються від тварин до людини. Особливо схильні до поразки цим видом грибів діти, так як вони часто і з задоволенням контактують з вуличними тваринами. Обережними потрібно бути і власникам домашніх тварин, особливо, якщо їх вихованці періодично виходять на вулицю. Рекомендується час від часу робити профілактику захворювання: оглядати їх, купати, обробляти шерсть спеціальними розчинами.
 • Гемофільні. Зараження ними відбувається при контакті із землею, де вони мешкають. Хворіють таким видом грибка маленькі діти і садівники-городники.

Зазвичай імунна система людського організму досить сильна для того, щоб запобігти хворобі, навіть при проникненні грибка-паразита. Якщо ж у нашій захисту з’явилася прогалина, грибки починають швидко розмножуватися, харчуючись кератином (роговим шаром епідермісу).

Симптоматика захворювання позбавляємо залежить від форми грибка, паразитує на тілі і від можливостей нашого імунітету. А реакція організму впливає на те, як лишай проявляється на шкірі.

Збудником захворювання може стати вірус, наприклад герпесу, який викликає оперізуючий лишай у людей дорослого віку. Цей же вірус, потрапивши в організм дитини, викликає вітряну віспу. Поява рожевого лишаю теж має вірусну природу. Проникнення вірусів у здоровий організм ніяк на ньому не відіб’ється. Носій вірусу може роками нічого про нього не знати. Тільки під впливом якихось факторів, при зниженні імунітету, вірус з пасивного стану переходить в активну і починається те або інше захворювання.

Висувається також гіпотеза про алергічну природу деяких видів лишаю.
Види лишай у людини
Існує безліч видів лишаю, мають свої відмітні ознаки. Розпізнати їх і почати вживати заходів щодо усунення в домашніх умовах не складно. Однак як тільки з’являються перші ознаки лишай у людини необхідно додаткове діагностичне обстеження лікаря дерматолога для визначення основного збудника і призначення найбільш ефективних засобів боротьби з недугою. Медикаментозний підхід не виключає можливості альтернативного лікування висипань. Далі розглянемо, які види позбавляючи зустрічаються.

 • Лишай Жибера (рожевий), імовірно має вірусну природу. Найчастіше вражає молодих дівчат у весняний і осінній час року (саме в ці періоди наш імунітет значно слабшає). Але справжні причини появи цього позбавляючи досі не вивчені. Має вигляд рожевих плям, шелушащихся посередині і окантованих по краях округлої смугою більш темного кольору.
 • Трихофітія (стригучий лишай), виникає під впливом грибка-паразита трихофітону. Назву свою отримав від однойменного мікроорганізму і від проявів у вигляді ділянок облисіння голови, схожих на вистрижену області. Збудники стригучого лишаю бувають антропофильные і зооантропофильные, часто вражають шкірний покрив дітей, що відвідують дошкільний освітній заклад. Зараження дітей відбувається при безпосередніх контактах з носіями грибка: тваринами та іншими хлопцями або при використанні інфікованих предметів одягу або особистої гігієни (гребінця, подушки, рушники та інше).
 • Мікроспорія, викликана грибком микроспорум каніс, паразитують на тілі людини і тварин. Найчастіше переносником мікроорганізму є кішка, а інфікованих — дитина. Мікроспорія має таке ж прояв, як і трихофітія, але волосся на голові при ураженні цим грибком обламується трохи вище (на відстані 10 мм), а свербіж при цьому значно менше або взагалі відсутня.
 • Оперізувальний лишай, спричинений проникненням в організм вірусу герпесу. У дорослих локалізується в області ребер, охоплює талію як пояс. У дітей цей же вірус проявляється у вигляді ознак вітрянки. Розвивається оперізуючий лишай у осіб зі зниженим імунітетом, при переохолодженні та після перенесеного стресу. Схильні до нього люди у віці, ВІЛ інфіковані і ті, хто в дитинстві не хворіли на вітрянку. Однак навіть наявність вітряної віспи в анамнезі не є гарантією того, що лишай не вразить шкірний покрив у дорослому стані.
 • Різнобарвний (висівкоподібний) лишай — грибковий вид ураження, передається особам зі схожим типом шкіри (часто від найближчих родичів). Найчастіше локалізується в області грудей і шиї.
 • Червоний плоский лишай, вражає не лише шкіру, але і слизові оболонки, і нігтьові пластини. Слизові при цьому болять і кровоточать, а нігті розшаровуються. Даний вид позбавляючи зустрічається у жінок від 40 — 60 років з проблемами порушення обміну речовин, захворюваннями ШЛУНКОВО-кишкового тракту та жовчних шляхів, цукровий діабет.
 • Білий лишай (простий), виглядає як пігментований ділянку шкіри. Не заразний.

Лишай у людини симптоми
Симптоми позбавляючи залежать від його виду, від реакції організму на вторгнення хвороботворного мікроорганізму і від індивідуальної чутливості кожного людини.
Стригучий лишай в основному базується на голові (в її волосистої частини), проявляється як червонуваті плями з нерівними краями, сверблячі і злущуються. Потім ці місця покриваються корочками білястого кольору, волосяний покрив на них обламується на відстані близько 3 мм від поверхні, утворюючи лисини.

У чоловіків стригучий лишай з’являється на підборідді, вусах. На безволосистых ділянках шкіри подібний вид позбавляючи виглядає як блідо-рожеві плями. З’являється стригучий лишай не відразу, а через тиждень після зараження.

Рожевий лишай вражає всі можливі місця на шкірі. Проявляється як висипання від блідо-рожевого до темно-коричневого кольору. Починається зазвичай поширення інфекції з одного місця — материнської бляшки, що має вигляд округлого освіти з обідком. Всі плями рожевого лишаю лущаться і сверблять. Їх розмір варіюється від декількох міліметрів до декількох сантиметрів.

Оперізувальний лишай зачіпає нервові стовбури і закінчення, проявляється відчуттям свербіння і печіння, після чого слідують висипання з водянистим вмістом. Через тиждень пупиришки лопаються і покриваються кірочками. Якщо їх не чесати і не здирати, то скоринки відпадуть, не залишивши шрамиков. Вкрай рідко, але зустрічалися випадки ураження оперізувальним лишаєм очей, що неминуче призводило до втрати зору.

При мікроспорії спостерігається виникнення ознак, схожих з трихофитией. Головна відмінність — відсутність свербіння і більш довгий волосся на голові при його обламуванні. Мікроспорія зустрічається і на шиї, кінцівках і інших частинах тіла.

Червоний плоский лишай супроводжується сильним свербінням в місці висипань. Його особливістю є ураження слизових оболонок носа і рота. Підвищують ймовірність виникнення даного виду позбавляючи різні мікротравми шкіри. Висипання мають червоний або фіолетовий колір. При прогресуванні захворювання окремі осередки зливаються у великі бляшки. Поразка нігтів при червоному плоскому лишаї відзначається рідко і супроводжується їх витончення, деформацією і кришенням.

Розпізнати висівкоподібний лишай легко: він проявляється безбарвними або коричневими плямами, що стають більш помітними на засмаглій шкірі. Місцями ці плями, що лущаться, можуть змінювати колір.
Лишай у людини лікування
При виявленні будь-якого підозрілого висипання на шкірі необхідно звернутися до дерматолога, так як він вирішує, як вилікувати лишай найбільш швидко і ефективно. Запущені форми захворювання виліковуються складніше, тому поспішати до лікаря треба при початкових формах недуги.
Вивести лишай можна за допомогою народних засобів, але надійніше все-таки буде лікарська допомога. Ще краще — поєднання медикаментозних способів усунення з домашньої медициною.

 • Лікування рожевого лишаю: не потрібно в деяких випадках, так як організм сам справляється з ним протягом 2-х місяців. Однак для прискорення одужання рекомендується використовувати прийом протиалергічних засобів: Тавегіла, Супрастину, Зиртека та інших.
 • Лікування стригучого позбавляючи: полягає в гоління всіх волосся на голові, змазування уражених ділянок 3-5% розчином йоду. На ніч на лишай наносять сірчано-саліцилову або сірчано-дегтярну мазь. При цьому виді захворювання призначають антибіотики в таблетках (наприклад, Гризеофульвін).
 • Лікування мікроспорії повторює боротьбу зі стригучим лишаєм і полягає в нанесенні зовнішніх протигрибкових препаратів: Клотримазол, Ціклопірокс, Мікозолон, Тридерм та інших. Складні форми ураження супроводжуються прийомом антибіотиків.
 • Лікування оперізувального лишаю: при даному виді захворювання упор роблять на противірусні засоби від лишаю: Валацикловір, Ацикловір. Призначають також препарати, що покращують нервову провідність, наприклад Мільгамма. У важких випадках ураження роблять ін’єкції ліків. Мокрий лишай (синонім оперізувального) дуже заразний період розтріскування бульбашок з рідиною. В цей час необхідно обмежити контакти хворого з оточуючими.
 • Лікування висівкоподібного лишаю: полягає в застосуванні місцевих протигрибкових засобів: розчини, гелі, крему (наприклад, Экзодерил, Клотримазол та інші). Цей вид позбавляючи легко піддається виведенню.
 • Лікування червоного плоского лишаю: полягає в усуненні печіння та свербежу. Для цього призначають антигістамінні препарати: Зодак, Ксизол, Зіртек та інші. Після зняття гострих симптомів проводять підвищують імунітет процедури.
 • Білий простий лишай лікування не вимагає. Визначити його наявність легко з білястим плям в області спини, грудей і кінцівок. Цей вид позбавляючи має властивість самоусуватися і з’являтися знову. Не доставляє дискомфорт власникові і не передається іншим людям.

Є універсальні профілактичні заходи щодо запобігання інфікування лишаєм. Вони включають в себе: підтримання імунної системи, прийом вітамінів, очищення організму від шлаків, дотримання особистої гігієни, уникнення переохолодження і стресів.

Ми розглянули оглядово, які види лишаїв зустрічаються, як їх розпізнати і що робити при їх виникненні. Більш детальну інформацію ви можете отримати, читаючи окремо про кожен вид лишаю.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні