Простий Білий лишай — що це і як лікувати

Напевно, багато хто з нас або наших родичів, стикалися з такою проблемою, як лишай. Кожен пам’ятає, що це заразне, інфекційне захворювання, але не кожен знає, що воно включає в себе цілий спектр різновидів, наприклад, білий лишай, рожевий, червоний та інші.

Коли говорять про лишаї, зазвичай мають на увазі стригучий лишай, що супроводжується сверблячкою, випаданням волосяного покриву. У народі вважається, що лишаї передаються через заразних кішок і собак. Однак не завжди це так.

Медицина знає безліч шкірних захворювань з подібною симптоматикою, які потрапляють під категорію лишаю. Дерматологи часто називають якесь шкірне ураження лишаєм. Всі вони об’єднані схожою симптоматикою: висипаннями на шкірному покриві, що супроводжуються зміною пігментації, свербежем, лущенням. Подібні варіанти перебігу недуги та принципи його розвитку. Саме тому фахівці іноді можуть при постановці точного діагнозу і рекомендують здати додаткові аналізи.

Збудники позбавляючи — грибки та мікроби. Вони діляться на такі види:

 • Антропофильные, паразитуючі виключно на шкірі людини. Лишай, викликаний таким видом грибка, передається тільки при безпосередньому контакті з зараженим людиною або при використанні його особистих речей (предметів гігієни).
 • Зоофильные. Живуть і розмножуються тільки у тварин. Не небезпечні для людей.
 • Зооантропофильные. Мають властивість передаватися від тварини до тварини, до людини і навпаки. Переносниками є бездомні тварини або домашні, які вільно виходять на вуличну прогулянку.
 • Геофильные. Зараження ними відбувається через контакт із землею.

Імунна система людського організму в більшості випадків самостійно справляється з більшістю грибків і вірусів. Але іноді захист слабшає, і ми стаємо вразливими для проникнення мікробів. До факторів ризику відносяться:

 • Дошкільний і молодший шкільний вік,
 • Тривале переохолодження організму,
 • Сильний стрес або стан хронічної втоми,
 • Часті або тривалі хвороби,
 • Наявність в організмі ВІЛ-інфекції.

Грибок, потрапляючи на шкіру людини, починає інтенсивно рости і розмножуватися. Підживлення він отримує за рахунок кератину — особливої речовини, що міститься в роговому шарі епідермісу. Людський організм у кожному випадку по-різному реагує на появу небажаної мешканця. Саме тому лишай проявляє себе завжди варіативно. Різновид грибка також впливає на те, як лишай себе поведе, будучи на шкірі людини.

Не тільки активність грибка може стати причиною появи лишаю, але і на проникнення вірусу. Наприклад, вірус герпесу, що провокує виникнення оперізувального лишаю (схожий з тим, який викликає захворювання на вітряну віспу), може перебувати в організмі носія довгі роки, ніяк себе не проявляючи. Як тільки в імунному захисті утворюється пролом, вірус не забариться з’явитися шкірними висипаннями.
Що необхідно знати про білому лишаї
Білий лишай — досить поширена серед людей різновид лишаю, яка отримала назву простий лишай. За назвою його часто плутають з простим бульбашковим лишаєм, але це зовсім різні види захворювання. Діагностика даного позбавляючи утруднена, тому що до цих пір не вивчені до кінця причини його виникнення, порядок симптоматичного прояви. Тому підбір ефективного лікування теж обмежений.

Більшість людей мислять стереотипно і починають дуже переживати, почувши діагноз «лишай». Склалося, що подання про лишаї потрапляє стригучий його вигляд, але в дійсності білий лишай має зовсім інші прояви і навіть не вимагає особливого лікування, так як в більшості своїй має властивість зникати безслідно сам по собі.

Простий лишай (білі плями на шкірі) приносить значні незручності, так як псує естетичний вигляд тіла. Більшість людей, що носять подібні мітки, турбуються про свою зовнішність, адже часто простий лишай особи створює незручність при спілкуванні. Люди починають звертати більше уваги, ставлять зайві питання. Їх реакція може бути непередбачуваною.

В основному білим позбавляємо бувають вражені плечі, щоки, бічні поверхні стегон. Плями трохи підносяться над шкірної поверхнею, можуть трохи лущитися і мають розмиті контури.

Найчастіше захворювання, відомого як білий лишай, схильні діти з 3-х років і до підліткового віку. В основному це — хлопчики. Хвороба приймає хронічну форму, а в дорослому віці може сама по собі зникнути. Самостійне лікування — не такий вже рідкісний випадок, тому простий хронічний лишай не так небезпечний, як може здатися.

Вчені продовжують дослідження, висувають численні гіпотези щодо причин, за якими виникає білий лишай у людини, однак, з часом, всі вони виявляються неспроможними. Найпоширенішою версією на даний момент є поява білого позбавляючи через проникнення в організм malassezia — грибків, які блокують доступ до шкіру ультрафіолетових сонячних променів за рахунок вироблення рityriacitrina, спеціального речовини. Крім того, malassezia мають властивість уповільнювати транспортування меланіну з клітин меланоцитів в клітини кератоциты.
У кого найбільше ризик захворіти?
Суперечки в науковому світі ведуться не тільки з приводу виникнення білого лишаю, але і про приналежність його до якої-небудь групи захворювань. Деякі відносять його до легкої форми стафилострептодермии, інші — до атопічного дерматиту. Єдиної думки в цьому питанні немає. Так як простий лишай практично не доставляє занепокоєння, боротьбу з ним ведуть лише десять відсотків уражених цією недугою.

Помічено, що захворювання білий лишай схильна певна група людей. До неї відносяться:

 • Люди, що перенесли алергічний дерматит,
 • Хлопчики від трьох до шістнадцяти років,
 • Люди, які мають генетичну схильність до бронхіальної астми,
 • Які страждають на сінну лихоманку люди,
 • Хворі екземою.

Коли лишай знаходиться на тілі дитини довгі роки, аж до дорослішання, тоді його називають простий хронічний лишай. Він проходить з часом, не завдаючи особливих турбот, крім тих, про які вже йшлося.
Відмінність простого позбавляючи від інших видів
Симптоми цієї недуги проявляються в висипаннях, змінюють пігмент шкіри на білий (звідси його назва). Зустрічаються: лишаї на бічних поверхнях рук і ніг, білий лишай особи. Діаметр зміненої поверхні шкіри може досягати до 4-х див. Дуже рідко відзначається свербіж, при цьому плями починають дрібно лущитися, а в зимовий період часу можуть навіть запалюватися, доставляючи дискомфорт.

Не дивлячись на те, як веде себе білий лишай на вашій шкірі, все ж рекомендується здатися фахівця дерматолога. Очікування, що напасти пройде сама, може призвести до згубних наслідків, якщо, наприклад, ви взяли за невинне захворювання інший шкірний недугу, не такий безпечний, як ви припускали спочатку. Атопічний дерматит, мікоз шкіри, висівкоподібний лишай, вітіліго — мають схожу симптоматику і можуть бути прийняті за розглянуте нами захворювання.

Для уточнення діагнозу фахівцеві потрібно взяти зішкріб з змінених ділянок шкіри, провести процедуру мікроскопії (дослідження лусочок позбавляючи з використанням гідроксиду калію). Проведуть також диференціальну діагностику на вітиліго (зникнення шкірного пігменту), хімічну лейкодерму, екзему і різнобарвний лишай.

Часто білий лишай плутають саме з вітіліго або з різнокольоровим лишаєм, так як вони схожі за своїми проявами (зміна пігментації шкірного покриву, мелкочешуйчатое лущення). Однак рожевий лишай, на відміну від простого, ніколи не локалізується на обличчі людини.
У більшості випадків звернення до дерматолога виявляє схильність організму до алергічного дерматиту. Фактори, що передують виникненню лишаю (травма, висип, запалення), зазвичай не розглядаються. Зміна шкірного пігменту більше помітно у людей темношкірих, і простий лишай починає їх турбувати раніше, так як шкіра, уражена недугою, не засмагає на сонці.
Простий Лишай лікування
Часто у людей навіть не виникає питання білий лишай, ніж лікувати або як від нього позбутися, тому що він не доставляє особливих занепокоєнь, можез часом проходити самостійно. Тривога може бути пов’язана не з болючими відчуттями, не зі свербежем або запаленням, а з непривабливим виглядом тіла. Якщо шкіра на уражених ділянках сохне, рекомендується змащувати її пом’якшуючими кремами або мазями (наприклад, ланолінової маззю або дитячим кремом). У зимовий час року, шкіра, уражена лишаєм, може лущитися і запалюватися. У цьому випадку шкіру змазують 1% гідрокортизоновою маззю. Якщо лишай прогресує в літній час, обмежують перебування на сонці і проходять спеціальний курс лікування, що допомагає на час позбутися від білих плям на шкірі.

Варто звернути увагу на те, що якщо мазі і креми не допомогли, і на шкірі залишилися пігментовані ділянки, необхідно повторно обстежити на наявність грибків і вірусів, що викликають шкірні захворювання. Методи народної медицини, які застосовуються при інших формах лишаю, при білому лишаї не застосовуються, так як в цьому немає особливої необхідності. Хіба що самостійно виготовити який-небудь пом’якшувальний крем. В деяких випадках від шкірних плям допомагає позбутися пральний порошок, трохи розведений водою. Цією сумішшю змащують уражені ділянки, але довгострокового ефекту таким способом добитися не виходить.

Не будуть зайвими кілька порад, які допомагають запобігти виникнення і розвиток недуги в організмі.
Корисні поради: як не захворіти
Заходів профілактики, що дозволяють уникнути появи захворювання, просто немає. Точніше сказати, вони загальні для ряду інших недуг. Поради, які допомагають усунути фактори, що провокують розвиток простого лишаю, полягають у наступному:

 • Уникати появи на шкірі, ран, саден, порізів. При їх виникненні, обробити травмоване місце антисептиком. Краще на деякий час заклеїти рану лейкопластиром, щоб запобігти проникненню через шкіру вірусів, грибків і бактерій.
 • Дотримуватися правил гігієни. Користуватися індивідуальною гребінцем, рушником, мочалкою. Не надягати чужий одяг і головні убори.
 • По можливості не контактувати з людиною, хворою яким-небудь видом лишаю.
 • Підвищувати свій імунітет, так як імунний захист організму — найкращий помічник у боротьбі з різними захворюваннями. Корисно приймати вітаміни, їсти свіжі овочі та фрукти, гуляти на свіжому повітрі. Спорт і здоровий спосіб життя, відсутність шкідливих звичок допоможуть організму справлятися з інфекціями.
 • Уникати стресових ситуацій, переохолодження, перевтоми.
 • Загартовувати свій організм, роблячи його стійким до зовнішніх впливів.
 • Включити в раціон продукти противірусного властивості: цибуля, часник, морква, буряк, лимон. При приготуванні їжі використовувати сильно пахнуть спеції, володіють такими ж властивостями: майоран, кінза, коріандр.
 • Якщо звернутися до народних засобів, корисні противірусні відвари з березового листя, материнки, меліси лікарської, плодів ялівцю, кореневища калгану. Корисні також квіти і трава ромашки аптечної, пижмо, чебрець, бруньки чорної тополі і листя евкаліпта. Для приготування лікарського відвару необхідно чайну ложку будь-якої трави з переліку залити 200 мл (склянкою) окропу, дати всьому цьому настоятися протягом 15 хв, процідити і в такому вигляді приймати по половині склянки двічі на день. Для профілактики достатньо буде повторювати цю дію два рази в тиждень.

Хочеться звернути вашу увагу на те, що пігментація шкіри при самостійному зцілення не змінюється. Вона повертається до того стану, в якому перебувала раніше. Не варто боятися простого лишаю, так як він не заразний і зазвичай не несе за собою ніяких неприємних відчуттів.
Не слід сподіватися на свої сили і можливості народного лікування, при перших симптомах висипу або інших підозрілих плямах на тілі рекомендується, не відкладаючи, звернутися до фахівця-дерматолога, який проведе огляд, зробить діагностику і призначить адекватне лікування. Позбавлення від перших висипань може принести розчин йоду 3% або 5% та протигрибкова або противірусна мазь, призначена лікарем.

Не вживаючи ніяких дій у разі виявлення хвороби, ви можете нашкодити своєму організму і значно відстрочити з часу одужання.

Можливо Вам буде цікава стаття: Симптоми раку шийки матки або Симптоми нервових розладів.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні