Стригучий лишай у людини, способи лікування

«Лишай» як захворювання було відомо ще в Біблійні часи і називалося словом «проказа». Поняття «лишай» сформувалося при Гиппократе, але воно включає в себе досить велику групу поразок шкірного покриву, що супроводжується появою на шкірі шелушащихся, кольорових вогнищ, що частіше круглих за формою. Умовність визначення виражається в тому, що деякі захворювання з різною симптоматикою названі об’єднуючим словом, наприклад, оперізувальний лишай (герпес), лускатий лишай (псоріаз), стригучий лишай, кольоровий лишай.

Поява позбавляючи може спровокувати грибок або вірус, що потрапив в організм. Людей з ослабленою імунною системою, схильний до постійних стресів, більш вразливий для виникнення і розвитку захворювання. Алергічні реакції на лікарські засоби, ГРВІ, генетична схильність також можуть стати фактором, що зробив вплив на появу недуги. Однак у багатьох випадках причина захворювання до кінця не виявлено, незважаючи на глобальні досягнення в області медицини.

Клінічне визначення стригучого лишаю носить назву трихофітія. Викликає його грибок-паразит трихофітон антропофильный. Часто цей грибок паразитує спільно з іншими видами, локалізуються в роговому шарі епідермісу (волоссі, нігтях).

Стригучий лишай не має нічого спільного з котячим лишаєм, так як трихофітон «промишляє» лише на людині. Якщо його не лікувати, він може, не доставляючи особливого занепокоєння, бути присутнім на шкірі довгі роки і навіть зникати сам по собі в пубертатний період. Але це лише теорія, а на практиці може бути все інакше. Ніхто не може гарантувати відсутність можливих ускладнень.
Стригучий лишай симптоми
Стригучий лишай у людини симптоми має різні: на місці ураження відбувається ломка і порідіння волосся, здається, що їх просто неакуратно вистригли. У цих місцях шкіра лущиться, лусочки мають білуватий або сіруватий колір. Вогнище захворювання за формою частіше округла, але буває і нерівний. Залежно від розміру і ступеня ураження розрізняють дрібно-осередкову і крупноочаговую різновид стригучого лишаю.

Як виглядає стригучий лишай — ви можете переглянути нижче на фото.

 

Тепер очевидно, чому захворювання отримало настільки специфічну назву. Ламаючись, волосся в місці ураження стирчать на відстані від 1 до 3 мм від шкіри голови, створюючи відчуття стрижки під машинку. Згодом волосся випадає зовсім, а інші видаляються без праці.

Стригучий лишай спочатку вражає в області волосистої частини голови, поширюється на шию, обличчя, повзе на тулуб і кінцівки. Округла форма змінюється, розростається, шкіра змінює колір з блідо-рожевого на багряний, деформується, бугрится, в деяких випадках гноїться. При такій ступеня занедбаності захворювання, уражені місця починають смердіти.

При ослабленій імунній системі захворювання призводить до набухання лімфатичних вузлів, в деяких випадках до їх розкриття, підвищення температури тіла, головного болю, стану загального нездужання.

Збудник захворювання має кілька підвидів, завдяки чому недуга має різні місця локалізації і прояв в організмі. Розрізняють наступні види стригучого лишаю:

 • Поверхневий, вражає тіло і волосяне покриття голови;
 • Стригучий лишай хронічного перебігу;
 • Базується на нігтьовій пластині;
 • Інфільтративно-нагноительной.

Ознаки стригучого лишаю з’являються протягом 14 днів з моменту зараження грибком, потім поширюються на весь волосяний покрив, тіло, нігті. Найчастіше вогнища ураження нечисленні і рідко досягають великих розмірів (найбільш часто зустрічається лишай розміром з долоню).

У дітей стригучий лишай має симптоми такі ж, як і у дорослих, але зустрічається частіше, що дає привід думати, що вони заразилися від контактів з кішками або собаками. Однак інфекція проникає в ослаблений організм через контакти із зараженими людьми, або через використання предметів хворої людини: гребінців, рушників, головних уборів, подушок. Для розвитку інфекції імунітет повинен бути ослаблений, контакт з носієм — тривалим, епідерміс — пошкоджено. Наприклад, для проникнення грибка досить саден або порізів на тілі дитини. А так як стригучий лишай заразний, спостерігається сплеск епідемії в дитячих установах або сім’ях.

Інфекція, що викликає лишай, швидко поширюється не тільки через шкіру, але і через лімфу, тому іноді спостерігається гостре запалення лімфатичних вузлів. Стригучий лишай у людини діагностується лікарем дерматологом за допомогою спеціальної лампи. Люмінесцентна лампа Вуда чутлива до грибка трихофитону і засвітить зеленим світлом при його наявності. Однак діагностика не обмежується підсвічуванням уражених ділянок. Для того, щоб переконатися у присутності інфекції, з вогнища береться зішкріб і проводиться мікроскопічне дослідження.

Хронічний стригучий лишай найчастіше уражає жінок, що перехворіли в дитинстві цим захворюванням у важкій формі. Зниження імунного захисту, перебої в роботі ендокринної системи, порушення кровообігу і нестача вітамінів значно позначаються на організмі, ослабляючи його і приводячи до відновлення активності грибка збудника.

Хронічний стригучий лишай симптоми має специфічні, відмінні від інших видів. Пошкоджені ділянки запалюються, лущаться чи ні, мають більший розмір, часто синюшний відтінок, неправильну форму. Волосяний покрив на місці ураження ламається, обсипається, залишаючи на шкірі чорні точки як після гоління лезом. Осередки захворювання локалізуються в основному на стегнах, сідницях, на згинах колін і ліктів, долонях. Захворювання супроводжується сверблячкою, після загоєння залишає на шкірі рубці.

Уражені нігтьові пластини мутніють, втрачають природний блиск, краю нігтя ламаються, лущаться. Відбувається витончення і втрата щільності ніг-тя.
Хронічний вид стригучого лишаю прогресує в організмі людини тривалий час, іноді кілька десятиліть. Носії його надзвичайно небезпечні для людей, особливо для дитячого організму.

Як передається стригучий лишай, ми вже розглядали. Необхідно обмежити контакти з інфікованою людиною, якщо він є в оточенні, ретельно дотримуватися правил гігієни, користуватися особистим рушником, гребінцем, мити руки перед їжею, обробляти шкірні рани дезінфікуючим розчином.

Стригучий лишай на голові теж має свої особливості. Він відрізняється сильним запальним процесом, вогнища ураження стають горбистими, схожими на ягоди стиглої малини і формою і кольором. Вогнища ураження лущаться. Подібна форма стригучого лишаю іноді самозцілюється протягом декількох (частіше 3-х місяців, залишаючи за собою неприємну пам’ять у вигляді рубців і часткового випадіння волосся. Однак розраховувати на самозаживление не варто, так як можна отримати серйозні ускладнення або стригучий лишай трансформується в хронічну форму.
Стригучий лишай у людини лікування
Існують різноманітні види лишаю, тому стригучий лишай лікування має своє індивідуально підібране. Спеціаліст дерматолог проведе діагностику і підбере тип лікування, відповідний саме цій формі захворювання, з урахуванням індивідуальних особливостей вашого організму. До лікування необхідно поставитися з усією серйозністю, не запускати його і не залишати на самоплив, сподіваючись, що захворювання пройде само.

Як вилікувати стригучий лишай? Сучасна медицина володіє деякими методами і засобами зцілення від шкірного грибкового ураження. В першу чергу це мазь, що наноситься на вогнище і діє згубно на грибок трихофітон локально. Через систему кровообігу і лімфообігу, препарат мазі поширюється по всьому організму, знищуючи присутню в ньому інфекцію.

Ефективним засобом проти стригучого лишаю є медикаменти.

 • Таблетки Гризеофульвін — антибіотик протигрибкової дії. Призначається в комплексному курсовому лікуванні лишаю. Курс розрахований на триразовий прийом в день протягом усього часу, поки аналіз не покаже відсутність грибка в організмі. Зазвичай таблетки приймають тривалістю від 14 до 30 днів, після чого прийом препарату продовжують ще два тижні для профілактики рецидиву, потім ще 14 днів з триденними перервами. Доза препарату розраховується індивідуально, підбирається з урахуванням маси тіла (зазвичай 15 мг на 1 кг).
 • Відмінний засіб від стригучого лишаю — сірчано-саліцилова або сірчано-дегтярна мазь, що наноситься на ніч. Вранці ж вогнища ураження обробляються 3% або 5% розчином йоду.

У людей, яких виявилася ураженої волосиста частина голови, при лікуванні слід збрити волосся наголо і повторювати цю процедуру щотижня до повного одужання. Самого пацієнта ізолюють, а контактують з ним періодично оглядають на наявність вогнищ захворювання.

Якщо ознаки стригучого лишаю виявляються, негайно починають лікування. Вихід на роботу, в школу або дитячий сад дозволяють тільки після очищення шкірних покривів і трикратної здачі аналізу на наявність грибка в організмі. Зрозуміло, якщо аналізи виявляться негативними у всіх трьох випадках. В іншому випадку, таблетки продовжують приймати, а ізоляція зберігається до повного одужання.
Стригучий лишай народне лікування
Якщо ви виявили на своїй шкірі або шкірі вашого близької людини зміни, схожі на початок стригучий лишай, необхідно терміново звернутися до відповідного фахівця. На початкових стадіях захворювання добре піддається зцілення, тому до звернення до лікаря можна спробувати народні кошти від стригучого лишаю і зупинити поширення грибка по всьому тілу. Для лікування в домашніх умовах застосовують:

 • Слабкий оцтовий розчин;
 • Часниковий сік;
 • Лимонний сік.

Дані рідини благотворно впливають на шкіру, блокуючи активність інфекції.

 • Ще один перевірений народний засіб від стригучого лишаю — дрібно рубана капуста, змішана зі сметаною. Її прикладають на уражені ділянки шкіри у вигляді компресу.
 • Готують мазь з бурякового відвару з медом або з яблучного оцту з гірчицею. Звертатися з такою маззю слід обережно, так як можна перетримати її по часу і отримати опік і без того ураженої шкіри.
 • Звичайне мило застосовують для впливу на уражені ділянки шкіри. Їх обробляють мильним розчином протягом дня.
 • Ефективним народним засобом для боротьби із захворюванням — є сік подорожника звичайного, змішаний з березової золою.
 • Ранки на шкірі обробляють йодом або зеленкою. При цьому намагаються не торкатися здорових ділянок шкіри.

Народна медицина дає полегшення, але щоб переконатися в ефективності лікування необхідно пропити протигрибкові таблетки і здати рекомендовані аналізи, так як очищення шкірних покривів не гарантує відсутність збудника інфекції в організмі.


Профілактика стригучого лишаю
Ми розглянули, як проявляє себе стригучий лишай у людини, як він виглядає, які чинники супроводжують захворювання, як можна заразитися їм і що треба робити при перших ознаках зараження. Тепер зупинимося більш докладно на профілактиці захворювання, так як хвороба легше попередити, ніж витрачати час і сили на її зцілення. Профілактика полягає в наступних діях:

 • Стежити за дотриманням особистої гігієни. Проводити обробку гребінців, рушників, манікюрних ножиць.
 • Стежити за гігієною дітей, навчити їх дотримуватися елементарних правил, пояснити, для чого це потрібно.
 • Дезинфікуюча обробка місць загального користування (туалети, ванни, раковини, душової кабіни)
 • Ретельно промивати мочалку після кожного використання
 • Після відвідування басейну, аквапарку відразу прати купальник і обмивати тіло з милом.
 • Періодично влаштовувати огляд домашніх тварин, особливо тих, кого випускаєте на вулицю. При найменших підозрілих симптомах вести до ветеринара.
 • Уникати контактів з бездомними тваринами.

Дана стаття висвітлює найважливіші питання, пов’язані зі здоров’ям. Сподіваємося, що тепер вирішити питання, як позбавитися від стригучого лишаю для вас не складе труднощів. Проте першочерговим завданням має стати профілактика захворювання. Будьте здорові!

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні