Висівкоподібний лишай — лікування і причини його появи

Різні назви одного і того ж захворювання — висівкоподібний лишай (кольоровий лишай, різнобарвний лишай). У народі його ще «обзивають» сонячним або пляжним лишаєм, так як сонце виступає провокатором його активності. З’являється він як жовтуваті, білясті або коричневі плями, що лущаться. Саме тому найчастіше його називають різнокольоровим лишаєм.

Поширює даний лишай, а також служить його причиною появи — грибок Malassezia, має три різновиди:

 • Pityrosporum ovale (овальна форма),
 • Pityrosporum orbiculare (округла форма),
 • Malassezia furfur (міцеліальних форма).

Всі ці різновиди мають властивість трансформуватися один в одного під впливом яких-небудь факторів.
Висівкоподібний лишай: причини появи
Висівкоподібний лишай (кольоровий) має інфекційний характер і передається у спадок. Найчастіше такий лишай зустрічається у людей, що проживають в південній смузі з теплим, сонячним кліматом. За це його ще називають сонячним лишаєм.

Такою патологією в основному страждають юнаки, рідше — діти і літні люди.

Причинами появи висівкоподібного лишаю стає підвищена пітливість (що природно в жаркому кліматі) і носити чужий одяг.
Збудником різнобарвного лишаю частіше всього стає міцеліальних форма грибка Malassezia.

Зараження може відбутися при:

 • Безпосередньому контакті з хворою людиною;
 • Носіння одягу з чужого плеча зараженої висівкоподібному позбавляємо;
 • Використання тих же предметів, що й хворий;
 • пологах

Чомусь дуже поширена думка, що даний вид лишаю не заразний. Але наукові дані свідчать про те, що певна структура шкіри і схильність організму впливають на зараження висівкоподібному лишаєм. Часто подібні захворювання зустрічаються в сім’ях, у родичів зі схожим типом шкіри.

Захворювання різнобарвним позбавляємо сприяють наступні фактори:

 • Гормональні дисбаланси наприклад, при вагітності або синдромі Кушинга (гіперкортицизму), коли надниркові залози виділяють надлишкова кількість гормонів;
 • Важкі соматичні захворювання (цукровий діабет, онкологія, туберкульоз)

Опис висівкоподібного лишаю
Висівкоподібний лишай має вигляд плям різних розмірів, жовтого, коричневого або білого забарвлення. Обриси його спочатку круглі або овальні, потім, при розростанні, зливаються у величезні вогнища ураженої шкіри, що нагадують географічну карту. Фото того, як виглядає даний лишай, ви можете побачити на початку статті.
Локалізація висівкоподібного лишаю
Висівкоподібний лишай облюбував собі місце у верхній частині тулуба, на волосистій частині голови, шиї. Саме там він найчастіше й з’являється. На голові (у волоссі) його найважче помітити. Спочатку він має більш темне забарвлення, але по мірі розвитку лущиться і змінює колір, аж до повної ахромии (відсутність пігменту).
Види висівкоподібного лишаю
По колірній гамі (визначається наявністю шкірного пігменту) розрізняють наступні види висівкоподібного лишаю:

 • Чорний;
 • Жовтий;
 • Ахромический.


Діагностика висівкоподібного лишаю
Як і у випадку з стригучим лишаєм, діагностику висівкоподібного лишаю виробляють з допомогою люминисцентной лампи Вуда. Висвітлюючи уражені позбавляємо ділянки шкіри, лампа засвітиться рожевим або золотистим сяйвом.

Ще один метод діагностики — проба Бальзера. Вона полягає в тому, що на шкіру наноситься йодний розчин. Ділянки шкірного покриву, уражені різнокольоровим лишаєм, набудуть більш темне забарвлення.

 • Висівкоподібний лишай: візуальні методи діагностики

Якщо плями на тілі виражені явно не блякло, мають білі або блідо-коричневий окрас, то йодна проба дозволить їм проявитися. Висівкоподібний лишай при змазуванні 3-х або 5-ти процентним розчином йоду стає коричневим.

 • Лабораторна діагностика

Крім лампи Вуда, для підтвердження діагнозу користуються методом аналізу лусочок з ураженої ділянки шкіри під мікроскопом. Про наявність різнобарвного лишаю свідчать овальні або округлі спори, що мають подвійний контур.

 • Диференціальна діагностика

Під диференціальну діагностику потрапляють висівкоподібний лишай, лепра, рожевий лишай, вторинний сифіліс і різні види дерматозів.
Висівкоподібний лишай: лікування
Лікування лускатого лишаю (різнобарвного, пляжного, сонячного) у людини підпорядковане певним правилам. Воно полягає в чіткому, методичне, регулярному нанесенні антибактеріальних, протигрибкових препаратів на уражені поверхні шкіри. Для повного зникнення позбавляючи користуються антімікотіческімі розчинами, мазями, такими як кетоконазол та ітраконазол.

Лікування різнобарвного лишаю піде швидше, якщо використовувати антімікотікі всередину. Так можна уникнути і рецидивів захворювання. Ці препарати (наприклад: сертаконазол) містять треазол і сульфід селену, пригнічують ріст і розмноження грибків.

При лікуванні використовують фунгіцидні мазі і шампуні, обробку ураженої шкіри слабким розчином саліцилової кислоти, застосовують водні обливання і загальнозміцнюючі процедури.

У більшості випадків при правильно підібраному лікуванні відбувається зцілення, симптоми захворювання зникають, шкіра набуває рівний, природний колір. Повторні спалахи можуть виникати при недотриманні рекомендацій по санітарній обробці особистих речей, постільної білизни, предметів гігієни. Висівкоподібний лишай необхідно усувати комплексно: медикаменти, спосіб життя і дотримання гігієни допоможуть уникнути виникнення рецидиву.
Профілактика висівкоподібного лишаю
Різнобарвний лишай лікується легко, але шкірні покриви відновлюють свій первозданний вигляд тільки через кілька місяців. До того ж необхідно знати, що в спекотні місяці, в період сонячної активності та надмірної пітливості, захворювання може повернутися, порушивши пігментацію знову. Повтор редицива захворювання висівкоподібному позбавляємо — досить часте явище. Тому, щоб уникнути цієї неприємності, розроблені правила, яких слід триматися людині, яка не бажає впускати у своє життя повтор лишаю.

Правила профілактики висівкоподібного лишаю

 • У жаркий час шкіру, на якій оселився різнобарвний лишай, рекомендується час від часу протирати слабокислою водою з додаванням лимонної кислоти, соку або оцту. Можливий варіант протирання саліциловим спиртом. Найчастіше для протирань користуються оцтом.
 • Обов’язкова умова: один раз в три-чотири тижні (а при необхідності й частіше) використовувати протигрибкові засоби: мило, гелі, шампуні, мазі.
 • Не менш важлива умова: дезінфекція одягу, речей особистого користування та постільної білизни в мильно-содовому розчині 2%. Після обробки, білизну і одяг рекомендується ретельно пропрасувати праскою з використанням пари.


Чого потрібно уникати людям з різнобарвним позбавляємо
Висівкоподібний лишай поселяється, росте і розвивається на шкірі при певних умовах. Обмежуючи або унеможливлюючи ці умови, ми запобігаємо розквіт захворювання. Людям, страждаючим висівкоподібному лишаєм слід уникати:

 • Перебування на сонці, спеці.
 • Сильній пітливості.
 • Важких фізичних і психологічних навантажень, хвилювань, стресів.
 • Носіння синтетичних тканин. Кращий варіант для шкіри — натуральна бавовна.

Висівкоподібний лишай дуже не любить шкіру, за якої ретельно стежать і доглядають. Прогалини в особистій гігієні — місток для неприємного гостя на шкірі.

Важливо звернути увагу на те, що самостійне лікування різнобарвного лишаю — вкрай не бажано. При перших же ознаках його появи необхідно звернутися за лікарською допомогою до відповідного фахівця, який допоможе підібрати комплексний, системний підхід до лікування захворювання.

Добавить комментарий

запис в діагностичні центри України
Поле обязательно для заполнения
Поле обязательно для заполнения
Запис здійснюється через сервіс Лікарні