Завмерла вагітність симптоми

Завмерла вагітність на ранньому терміні є патологією процесу виношування, яка призводить до зупинки розвитку плода або його загибель. Подібне може трапитися у кожної вагітної жінки в будь-який момент, від самого зачаття і до 7 місяців. Завмерла вагітність не має ніяких провісників і жінка може не підозрювати, що її малюк перестав розвиватися і йому загрожує серйозна небезпека.

Небезпека завмерлої вагітності полягає в тому, що загибель плода може протягом тривалого часу не виявлятися, так як подібний стан практично не має симптомів. Завмерла вагітність, лікування якої починається при перших симптомах і своєчасного підтвердження діагнозу, має невеликі шанси на позитивний результат.

Саме тому слід вчасно відвідувати кабінет акушера-гінеколога і здавати необхідні аналізи. Фахівець зможе вчасно констатувати факт зупинки розвитку дитини по невідповідності розмірів матки і з терміном. За допомогою перевірки на УЗД лікар перевірить серцебиття малюка і звірить всі необхідні параметри. Також в обов’язковому порядку фахівець призначить аналіз крові (ХГЛ) в динаміці, за допомогою якого визначається рівень гормонів в організмі жінки.

Загальні симптоми завмерлої вагітності 1-3 триместр:

 • Наявність частих виділень з домішкою крові;
 • Присутність у жінки загальної слабкості, ознобу і внутрішньої тремтіння;
 • Підвищення температури;
 • Наявність ниючих болів тягнучого характеру внизу живота;
 • Відсутність токсикозу;
 • Різке зниження чутливості грудей;
 • Відсутність ворушінь плоду з 13 тижнів;
 • Зупинка росту живота;
 • Зупинка серцебиття плоду, констатируемая за допомогою УЗД;
 • Невідповідність терміну та розміру матки.

Існує цілий ряд певних виключень, при яких симптоми завмерлої вагітності суттєво відрізняються від наведених.

Ознаки зупинки розвитку плоду — 1 триместр

На ранніх термінах можна визначити зупинку розвитку ембріона за допомогою вимірювання базальної температури, яка знижується на один градус, тобто набуває показник 36 і 6. Після загибелі плоду відновлюється менструальний цикл, який протікає з великими перебоями.

Груди втрачає чутливість і зменшується до колишніх розмірів, що відбувається із-за зниження гормонального рівня в жіночому організмі. Можуть з’явитися мізерні виділення у вигляді крові, що має насторожити жінку і змусити відправитися на прийом до фахівця.

Ознаки зупинки розвитку плода — 2 триместр

Завмерла вагітність у другому триместрі може визначатися жінкою самостійно, за відсутності ворушінь плоду. Багато фахівців в області акушерства рекомендують звертати увагу на внутрішньоутробний поведінку малюка. Підвищена активність плода може з’явитися після виникнення внутрішньоутробного кисневого голодування (гіпоксії), а відсутність рухів — після зупинки розвитку дитини.

Симптоми зупинки розвитку плода з другого триместру залежать від терміну і від часу, що пройшов з моменту внутрішньоутробної загибелі дитини. Великий плід буквально починає розкладатися в матці, що призводить до швидкої інтоксикації організму матері і порушення згортання крові. Після цього можуть відкритися маткові кровотечі, які в більшості випадків закінчуються смертельним результатом.

На пізніх термінах визначати зупинку розвитку дитини потрібно якомога раніше, без зволікання робити необхідну операцію, так як подібний стан являє собою серйозну загрозу для життя жінки. До перших ворушінь плода (термін від 13 до 18 тижнів), не кожна майбутня матуся зможе зрозуміти, що відбувається, тому визначити завмерлу вагітність і вчасно почати лікування практично неможливо. Завмерла вагітність у другому триместрі являє собою реальну загрозу не тільки для життя дитини, але і для життя жінки.

Причини зупинки розвитку плода

Досвідчені лікарі на прийомі дають своїм пацієнткам рекомендації з приводу того, що не потрібно чи потрібно робити, щоб уникнути виникнення завмерлої вагітності. Але, не потрібно сподіватися на сумлінність і хорошу пам’ять медичних працівників, а слід самостійно вивчити не тільки симптоми зупинки розвитку плода, але і причини, які спричиняють такий стан:

 • Генетичний збій відбувається після виникнення хромосомних відхилень у плоду в 1 триместрі. Генетичні аномалії виникають раптово і майже не мають сумісності з життям. Погана генетика передається від будь-якого з батьків або ж є невдалою сумісністю батьківських генів. Якщо після першої завмерлої вагітності патологічний процес повторюється, то мова йде про генетичну порушення в жіночому організмі.
 • Гормональне порушення — з’являється з-за нестачі прогестерону або надлишку андрогенів (чоловічих гормонів в організмі жінки. Щоб запобігти завмирання вагітності в даному випадку слід проводити діагностику і лікування до зачаття, що рекомендується фахівцями всім без винятку.
 • Інфекції — після зачаття організм матері слабшає, так як імунна система значно знижується, відкриваючи шлях бактерій та інфекцій. Незважаючи на те, що плід захищений за допомогою плаценти і плодових оболонок від атак антитіл, після зараження материнського організму, у нього практично не залишається шансів. Після загострення у вагітної жінки інфекційних захворювань, відбувається активація піхвової флори, що і є основною причиною, по якій дитина заражається. Симптоми вірусних інфекцій (інтоксикація організму та підвищена температура) являють собою головні причини зупинки розвитку плода. Саме після подібного стану порушується кровоносна система, що призводить до нестачі для плоду кисню і поживних речовин. Після цього і зупиняється ріст і розвиток дитини, що може запобігти або зупинити вчасно розпочате лікування.
 • Патології згортання крові — причиною є антифосфоліпідний синдром, який викликає закупорку судин і пошкодження плаценти, після чого і припиняється внутрішньоутробного розвитку малюка.
 • Неправильний спосіб життя — неповноцінне або неправильне харчування, відсутність прогулянок, тісний одяг, тривале перебування в нерухомому стані. Не слід робити того, що може завдати дитині шкоду, так як процес зупинки розвитку практично незворотній, а його симптоми майже непомітні, тому слід подумати заздалегідь про можливі наслідки.

Лікування завмирання розвитку плода

При діагностуванні вагітності, що не розвивається застосовуються різні тактики, які залежать від індивідуально кожного випадку:

 • Вичікувальна тактика — існує невеликий відсоток самовільного відновлення внутрішньоутробного розвитку плода, але шанси невеликі. Лікування після встановленої загибелі дитини може відкластися на невеликий термін, так як при зниженні рівня плацентарних гормонів прогнозується мимовільний викидень, що дозволяє уникнути хірургічного втручання.
 • Медикаментозна тактика — на термін менше 2 місяців можливе призначення препаратів Міфепристон (антагоніст) і Мізопростол (простагландин), що провокують викидень.
 • Оперативна тактика — доречна лише в тому випадку, якщо робити кюретаж (вишкрібання) необхідно. Операція, схожа на аборт проводиться під загальним наркозом. Лікування після процедури триває протягом деякого часу в стаціонарі. Через два тижні після чищення необхідно пройти УЗД, для діагностики стану порожнини матки: наявності згустків і перевірки скорочувальних функцій матки.
 • Прогноз після завмерлої вагітності

  Одноразова завмерла вагітність дає позитивний прогноз, але якщо випадки не виношування повторюються, то складається невтішна ситуація. Майже 80% жінок, у яких траплялася завмерла вагітність, виношували і народжували здорових малюків. При повторних невдачах, сімейним парам призначається необхідна діагностика та відповідне лікування.

  Після невдалої спроби виношування дитини необхідно робити перерви в 3-6 місяців, протягом яких слід проходити такі обстеження:

  • УЗД малого тазу;
  • ПЛР-діагностика (мазки на урогенітальні інфекції);
  • Аналіз крові на рівень гомоцистеїну;
  • Аналіз крові на рівень аутоантитіл;
  • Аналіз крові на визначення антитіл до краснухи.

  Добавить комментарий

  запис в діагностичні центри України
  Поле обязательно для заполнения
  Поле обязательно для заполнения
  Запис здійснюється через сервіс Лікарні